- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Bratři – snímek o vnitřních soubojích

6.7.2018

Sedmnáctiletý Jusuf odchází z dětského nápravného zařízení, kde si odpykával trest za vraždu. Vyzvedává ho starší bratr Ramazan. Nejedou domů za matkou, jak se mladík těšil, ale na benzinu a motel, které nyní vlastní bratři spolu se strýcem. Od Jusufa očekávají, že zapomene na minulost a začne se věnovat rodinnému byznysu.

Jusuf se nemůže pochopit, proč s ním matka nemluví, a divák se dozvídá, že je vše možná jinak, než se na první pohled zdálo. Chlapec se nedaří začlenit se zpět do rodiny, která ho zradila pro rodinnou čest. Má ale vůbec na výběr, nebo se musí přizpůsobit rigidním poměrům? Přítomnost členů rodiny jako by mu stále připomínala hrůzný čin, na který nejde zapomenout.

Výborný byl herecký výkon představitele mladého hrdiny, nemluveného mladíka, který hraje hlavně svým mimickými svaly. Z jeho tváře vyčtete zlost, bezmoc, pohrdání a souboj mezi tím, co je správné a tím, co žádá tradice a rodina, která by se měla ctít a poslouchat.

Turecko-belgicko-německý snímek Bratři režiséra Ömüra Ataye byl uveden na 53. Mezinárodním festivalu Karlovy Vary v hlavní soutěži. V Karlových Varech měl světovou premiéru.

foto: kviff.com

Podobné články