- Rubrika48. MFF KV

Ptáče – jedna velká deprese v soutěžní sekci

3.7.2013

Mezi další ze soutěžních filmů uvedených na 48. Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech ve světové premiéře patří americko-švédský snímek Ptáče režiséra Lance Edmandse.

Řidička školního autobusu Lesley z malého městečka ve státě Maine vede rutinní ale vcelku klidný a spokojený život. Jednoho dne ale dojde k tragédii. Ve školním autobuse zůstane chlapec, kterého si Lesley před uzamčením vozu nevšimne, a skončí v kómatu. Vina je na straně jeho matky Marly, jež se o dítě nestarala, ale také na straně Lesley. Žena se s tím musí vyrovnat, což není nic jednoduchého. Hlavně ne, když ji pořád vyslýchá policie, matka dítěte ji chce žalovat a na maloměstě, kde Lesley s rodinou žije, všichni o všem ví. Skrz prsty tak na sebe kouká nejen ona sama.

23126-default-katalog_2013_selection-comp_bluebird_wf-2Lesley, které se nedaří vrátit život do starých kolejí, se najednou hroutí celý svět. A nejen jí, ale všem členům její rodiny, kteří s ní její trápení prožívají. Manžel a dcera se snaží Lesley podporovat, ale trauma z  posledních dní jim nedovoluje se vzchopit.

Psychologické drama a jeho atmosféru podtrhuje depresivní prostředí v nehostinné krajině pod sněhem. Pocit, že úplně vše jde z kopce a bude těžké to napravit, dotváří i absence hudby, což působí na diváky v kombinaci s potemnělými záběry tísnivě.

Bohužel záběry na nemluvné nešťastné lidi v depresi s jen minimem hudby a bez akce trvají zbytečně hodinu a půl a zdá se, že příběh už nikam dál nesměřuje. Psychické stavy postav tak diváka brzy přestávají zajímat, protože se nijak nevyvíjejí.

Ptáče patří mezi relativně zdařilé filmy, které si ale nejspíš diváci nezapamatují, jelikož příběhu něco chybí.

zdroj foto: kviff.com

Podobné články