Přisámbůh! aneb Když z ponožkového divadla zatrne

1.11.2016

V malém americkém městečku  vede Margery (Věra Hlaváčková), po smrti manžela nešťastná a ztracená žena, církevní kroužek loutkového divadla. Neví, co si počít sama se sebou, s pastorem Gregem (René Šmotek), který o ni jeví nevítaný zájem, natož se třemi puberťáky, kterým nerozumí. Nezvladatelný Timothy (Jakub Urbánek) ruší každou hodinu s cílem dostat se jí pod sukni, Jessica (Tereza Vítů) zbytečně „remcá“ a citlivý slušňák Jason (Tomáš Havlínek), její syn, je možná až moc nesmělý.

gal_147738468920Jak jsou všichni překvapeni, když vyjde najevo, že Jason se umí do loutkového divadla pěkně opřít. Jeho ponožková loutka Tyrone (Tomáš Drápela) mluví pravdu, kterou by chtěl Jason říci,  a chová se tak, jak by chtěl Jason jednat. Ale nedělá to, protože je hodný slušně vychovaný chlapec beroucí ohledy na své okolí. To Tyrone je bezohledný, necitelný, možná dokonce zlý. Mladík je se svou loutkou, která ho doslova provází na každém kroku, až příliš srostlý. Ovládá skutečně Jason Tyrona nebo je tomu naopak? Je to případ pro psychiatra, a nebo pomůže exorcismus?

Černá komedie Přisámbůh! Roberta Askinse byla před dvěma lety uvedena na Broadwayi a získala pět nominací na významnou cenu Tony. Tuto letošní první premiéru Jihočeského divadla režíroval Janusz Klimsza (režie Bambini di Praga, Čarodějky ze Salemu, spolupráce na hře Prorok Ilja).

gal_147738540520Tomáš Havlínek skvěle zahrál rozpolceného, sebou vyděšeného Jasona. Jeho nemluvnost, grimasy, křeč dávají hned od začátku na srozuměnou, že jde o outsidera. Proměnu v pana Hyda určitě nikdo nečekal. „Přepínání“ a hádky mezi dvěma protichůdnými částmi jedné osobnosti zvládl na jedničku.

Tyrone v podání Tomáše Drápely hru otevírá i uzavírá. Role šotka/ďábla/temného já mu sedla. Svým pitvořením, hrbením se, vzhledem dodává představení na bizarnosti, ale z jeho vyšinutého projevu občas provázeného „šílenou“ hudbou mrazí. Je děsivým průvodcem noční můrou.

„Psychokomedie“ Přisámbůh! uvedená na Půdě jen s pár nezbytnými rekvizitami se dotýká tématu temného já, jež je součástí každého. Je jen na nás, jak moc se (ne)budeme ovládat.