- RubrikaDivadlo

Při Zpívání v dešti si stepaři s krabičkami na zádech a drátky vedoucími do bot připadají jako teroristé

17.2.2015

Od premiéry v pátek 13. února si mohou příznivci Jihočeského divadla v Českých Budějovicích dopřát opakovaně reprizovaný zážitek z muzikálové inscenace Zpívání v dešti, jejíž popularitu šířila předchozí nastudování v Hudebním divadle Karlín, divadlech v Plzni, Pardubicích, Jihlavě, Ostravě nebo Mostě. Na český jih se legendární muzikál přesunul z Divadla F. X. Šaldy v Liberci i s režisérem a čtyřmi hlavními představiteli.

Zpívání v dešti vzniklo původně jako film režisérů Gene Kellyho (obsadil se zároveň do jedné ze dvou hlavních mužských rolí) a Stanley Donena v roce 1952. Divadelní adaptace podle scénáře Betty Comden a Adolpha Greena s hudbou a písněmi N. H. Browna resp. Arthura Feeda se poprvé hrála v londýnském Palladiu roku 1983. Dva roky poté se objevila na Brodwayi. Liberecké divadlo F. X. Šaldy ji zařadilo na repertoár před třemi léty a uvedlo třicet devět repríz, přičemž i derniéra byla totálně vyprodaná.

Na jeviště budějovického Metropolu se přestěhovala kompletní scéna prakticky se všemi rekvizitami. Pouze se trochu přizpůsobil prostor uzavřením portálů. Zůstaly kostýmy a nemusely se měnit ani filmové dotáčky. Délku večera však inscenátoři zkrátili o patnáct až dvacet minut na současnou hodinu a půl do přestávky a padesát minut po přestávce. V hlavních úlohách pokračují Jan Kříž, Jan Révai, Marie Blahynková a Kateřina Šildová. „Všichni čtyři jsou výborní a dodávají punc tomuto představení,“ vyzdvihuje režisér Oldřich Kříž.

zzzzzpivani2

Don Lockwood (Jan Kříž), Kathy Seldenová (Marie Blahynková) a Cosmo Brown (Jan Révai) debatují o tom, jak zachránit před propadákem první zvukový film společnosti Monumental Pictures.

Diváci sami vplouvají do děje, sotva překročí práh kulturního domu, kde Jihočeské divadlo uvádí většinu operních, baletních nebo muzikálových kusů. Než začnou odkládat svršky, přivítá je červený koberec a plakáty na premiéru němého filmu (v originále The Duelling Cavalier), k níž je lákají anonce provolávané z amplionů. Mezi lidmi procházejí filmové hvězdy v dobových kostýmech a kolem nich poletují reportéři s historickými fotoaparáty.

Novinářka Dora Baileyová (Miroslava Veselá / Dagmar Volfová) opěvuje film do mikrofonu také v hlavním sále. Potom jde opona nahoru a obecenstvo dostane zábavnou lekci z dějepisu, která barvitě vykresluje zlomové dění v americkém němém filmu na konci třetí dekády dvacátého věku. Píše se rok 1927 a pohyblivé obrázky doprovázené hrou na klavír překotně vytlačuje ozvučená projekce.

Se změnou se nedokáže vyrovnat úplně každý dosud úspěšný herec, což je případ Liny Lamontové (Kateřina Šildová), jejíž mečivý hlas vyvolává u publika salvy smíchu. Ztrácí pozici před kamerou a definitivně i přízeň Dona Lockwooda, s nímž tvořila známou hollywoodskou dvojici. Narychlo natáčenou zvukovou prvotinu společnosti Monumental Pictures zachrání Lockwoodův dávný přítel Cosmo Brown (Jan Révai) s nápadem propůjčit Lině hlas talentované Kathy Seldenové (Marie Blahynková), do níž se Don zamiluje.

zzzzzpivani3

Lina Lamontová sklízí pískot od fanoušků, jimž zvednutá opona odhaluje pravý stav věcí – filmová hvězda jenom otevírá ústa, zatímco hlas patří dabérům. 

Don, Cosmo a Kathy nejen mluví a zpívají, ale září v tanečních scénách (nechybí házené salto v Cosmově podání) a předvedou čtyři velice náročná stepařská čísla, pro jejichž zvládnutí podstoupili tvrdý trénink. „Muzikál je velmi složitý žánr, který vyžaduje komplexnost všech účinkujících,“ připomíná Oldřich Kříž, jenž začínal v Jihočeském divadle před třiceti léty jako barytonista a nyní pohostinsky přichází se svojí třetí režií po Bohémě a Únosu ze Seraillu. Zároveň alternuje s Josefem Průdkem v roli Roscoe Dextra.

Stoprocentní vychutnávku stepařských čísel zaručují divákům speciální mikroporty umístěné přímo v botách tanečníků, kteří na zádech pod kostýmem nosí dvě portové krabičky s rozbočkami do bot a před ústa. „Připadáme si jako teroristé,“ usmívá se Jan Révai, jenž se před léty blýskl ve filmových Rebelech. „Představení je hezkým dokumentem doby,“ připomíná Jan Kříž, jemuž scénář předepisuje slavnou kellyovskou scénu s deštníkem, stepem ve vodě a písňovým hitem Zpívání v dešti.

V dalších rolích defilují Miloslav Veselý, Jozef Novotný, Josef Falta, František Brantalík, Pavel Klenka, Jana Málková, Ivo Šindler, Světlana Juránková nebo Michaela Korychová. Do dialogu s Linou se zapojí také dirigenti orchestru Jihočeského divadla Jan Bubák resp. Martin Peschík. Na hudební i herecké složce se podílí operní sbor a úroveň celé inscenace zvedají do výšky členové baletního souboru v choreografii Petry Parvoničové a nastudování baletního mistra Sergeje Škalikova.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Michal Siroň