- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Představujeme vysoké školy – Masarykova univerzita

26.1.2014

V dnešním článku se zaměříme zřejmě na druhou nejprestižnější univerzitu v České republice, kterou je bezpochyby Masarykova univerzita v Brně.

Masarykova univerzita byla založena roku 1919 a patří k nejvýznamnějším vzdělávacím a vědeckým institucím v naší zemi. V současné době se sestává z devíti fakult s více než 200 kateder, ústavů a klinik. Univerzita disponuje těmito fakultami: právnická, lékařská, přírodovědecká, filozofická, pedagogická, ekonomicko-správní, informatiky, sociálních studií a sportovních studií. Součástí jsou také Ústav výpočetní techniky a Středoevropský technologický ústav.

„Masaryčka“ nabízí svým budoucím studentům nepřeberné množství studijních oborů, které jsou realizovány v bakalářských, magisterských, navazujících magisterských nebo doktorských programech.

Co se týče přijímacího řízení, využívá MUNI svůj vlastní Test studijních předpokladů. Pokud se tedy uchazeč hlásí na více oborů nebo fakult univerzity, absolvuje tento test jenom jednou a jeho výsledky pak budou započteny ke všem jeho podaným přihláškám, pro které je výsledek TSP relevantní.

TSP nekoná uchazeč, který se hlásí na Lékařskou fakultu (LF) a na Fakultu sociálních studií (FSS). Na LF vás čeká písemný test, ve kterém je podle příslušného oboru zkoumána znalost z fyziky, chemie a biologie; specifickou přijímací zkoušku má studijní obor Zdravotnický záchranář. Po splnění podmínek vypsaných LF můžete být přijati bez přijímacích zkoušek. Pro přijetí na Fakultu sociálních studií je nutné úspěšné vykonání testu Obecné studijní předpoklady v základní variantě (OSP Z) a testu Základy společenských věd (ZSV) v rámci Národních srovnávacích zkoušek, které pořádá společnost SCIO. Zde si pečlivě nastudujte podmínky přijímacího řízení, a k testům Národních srovnávacích zkoušek se přihlašujte jen v termínech, které vám budou uznány!

Závěrem můžeme už jen dodat, pečlivě si přečtěte všechny informace týkající se vámi vybraného oboru a určitě se podívejte na TSP nebo i SCIO testy z předchozích let. Všechny potřebné informace naleznete na stránkách Masarykovy univerzity a na stránkách společnosti SCIO.

Michaela Marková

Vždycky bylo mým snem stát se novinářkou. Tak proč ne u mezinami.cz? :-)