- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Představujeme vysoké školy – Jihočeská univerzita

25.2.2014

V dnešním článku se vydáme do jižních Čech, konkrétně do Českých Budějovic. Právě tam sídlí škola, kterou se pokusíme představit – Jihočeská univerzita.

Jihočeská univerzita patří mezi velmi mladé české veřejné vysoké školy. Založena byla teprve v roce 1991. Původně byla tvořena fakultami pedagogickou a provozně ekonomickou. Spolu s nimi byly zakládajícími součástmi také tři nově vytvořené fakulty – biologická, teologická a zdravotně sociální. Nyní má univerzita osm fakult – Ekonomická fakulta, Fakulta rybářství a ochrany vod, Filozofická fakulta, Pedagogická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Teologická fakulta, Zdravotně sociální fakulta a Zemědělská fakulta.

Pro své studenty zajišťuje tato vysoká škola výuku v akreditovaných bakalářských, magisterských a doktorských studijních programech. U 24 studijních oborů je možné studium v angličtině, u 4 oborů také v němčině. Všechny fakulty umožňují absolvování doktorského studijního programu, absolventi některých magisterských oborů na fakultách filozofické, pedagogické, teologické, přírodovědecké a zdravotně sociální mohou také získat tituly PhDr., RNDr. a Th.Lic. Některé fakulty jsou oprávněné vykonávat habilitační řízení docentů, některé pak zajišťují řízení ke jmenování univerzitním profesorem.

Podmínky přijímacího řízení si každá fakulta stanovuje sama. Bližší informace získáte na stránkách jednotlivých fakult.

Zajímavostí Jihočeské univerzity jsou studentské tradice, které jsou drženy. Jmenujme například Mši při svíčkách, která se koná u příležitosti výročí 17. listopadu v klášterním kostele Obětování Panny Marie nebo Pochod na Kleť. I tato tradice se váže ke dni studentstva a byla založena studenty Přírodovědecké fakulty. Spočívá v pěším pochodu od kampusu Jihočeské univerzity na Kleť.

Je-li vám blízký kraj rybníků, kterým jižní Čechy bezpochyby jsou, neváhejte a zjistěte si více informací o této vysoké škole. Jihočeská univerzita čeká právě na vás!

Michaela Marková

Vždycky bylo mým snem stát se novinářkou. Tak proč ne u mezinami.cz? :-)