- RubrikaKULTURA

Představujeme kapely – CheckPoint

3.2.2014

V seriálu o mladých nadějných kapelách jsme se Vám dnes rozhodli představit kapelu CheckPoint. Co nám o sobě prozradili? To se dočtete v následujícím rozhovoru!!!

Kdybyste měli několika větami představit Vaši kapelu, co byste o sobě řekli?

ToM: Jsme CheckPoint! Tedy pokud to stačilo dvěma slovy J Hrajeme společně už řadu let, a hudba se tak logicky celkem vyvíjí. Každopádně je naším středobodem rock. Nikdy jsme se moc nedrželi hudebních škatulek, ale dříve jsme byli trochu víc houpavější, směrem k numetalu. Poslední dvě alba jsou spíš někde na pomezí crossoveru a alternativního metalu. Říkám záměrně „alternativní“, protože kapely, které máme rádi, se k tomuto stylu otevřeně hlásí. To slovo se používá zkrátka k vyjádření toho, že se nejedná o klasický metal, ale má to z něj asi nejvíc.

Jak dlouho už společně hrajete?

ToM: V současný sestavě od léta 2012, takže tři a půl roku. Ale kořeny kapely sahají až někam do roku 2004. Ale to jsme z původní sestavy už jen dva. Nicméně letos oslavíme deset let!

Kdo vymyslel název Vaší kapely?

ToM: Už mi to asi nikdo nedosvědčí, ale myslím že já J I když tehdy jsme tak seděli po zkoušce a bavili se o tom a nějak to zkrátka vyplynulo. Byl to trochu název daný dobou. Jak jsme se o tom bavili před chvílí, název CheckPoint vznikl v době numetalu. Posledních pár let teď byly pro změnu moderní víceslovné názvy. Každopádně my jsme CheckPoint a stojíme si za tím.

Kde berete nápady na Vaše písničky a hudbu? Skládáte si sami nebo na to máte tým?

ToM: Každopádně sami. Jdou přímo z nás. Pravdou je, že na posledním albu jsme hodně spolupracovali s Richardem Scheuflerem Jr. (bubeník Airfare a producent, syn slavného basisty Richarda Scheuflera např. Krucipüsk či Pražský výběr 2 – pozn.). Ani to nebylo tak dopředu plánované, ale spíš to vyplynulo spontánně. Do studia jsme šli totiž se skladbami připravenými tak nějak na 80%. Richarda jsme si vybrali jako producenta už díky dřívější spolupráci a skvělým referencím. Ve studiu pak přišel s několika úpravami, takže na něm také zanechal svou stopu.

Hrajete převážně vlastní tvorbu nebo se nebráníte ani převzatým písničkám?

ToM: Hrajeme rozhodně naši vlastní tvorbu. Jedné převzaté věci se ale nějak nebráníme. Spíš jako zpestření někdy zahrajeme půjčenou skladbu např. od Teamu, Papa Roach, Incubus, System of a Down, ale také od Michaela Jacksona (Beat It).

Kolik máte na svém kontě vydaných CD?

ToM: Tři EP a tři CD.

Kde vznikl nápad (nebo možnost) jet společně s kapelou Harlej podzimní tour?

ToM: Nápad vznikl velmi jednoduše. S klukama se známe roky, jeli jsme společně už několik koncertů v roce 2008 a 2009. Pak byla „pauza ve vztahu“ a někdy v létě 2013 přišlo laso, jestli bychom nechtěli dát společný podzim. No a samozřejmě, že chtěli. Bylo to super. Asi nejlepších deset koncertů v řadě v naší historii.

Co plánujete na tento rok?

ToM: Plány jsou veliké. Dokončujeme naše první unplugged album. Pravděpodobně vyjde postupně v singlech. Bude se točit klip ke skladbě O vlku, hadu a ovci z alba Svítání. A v neposlední řadě od ledna pracujeme na nových skladbách pro nové EP nebo CD, to se ještě uvidí podle plodnosti J

Vzkaz pro fanoušky:

ToM: Navštivte náš profil na FB (www.facebook.com/checkpointCZ) a mějte nás rádi! Jo a taky choďte na koncerty méně známých kapel, jako chodíte třeba na Harlej. Jen díky tomu si tu vypěstujete novou a různorodou hudební scénu J

Pro pořádek přidáváme ještě odkazy, které nám kluci poslali:

www.cpband.cz
www.bandzone.cz/checkpoint
www.facebook.com/CheckPointCZ

Klip Vidím déšť (2013):
http://www.youtube.com/watch?v=bhRt8sLc7bo&feature=share&list=PLDD272C5EE4E2A668

Lyrics video Svítání (2013):
http://www.youtube.com/watch?v=Jb884nTBwr8

Michaela Marková

Vždycky bylo mým snem stát se novinářkou. Tak proč ne u mezinami.cz? :-)