- RubrikaNEWS

Práva žen

19.4.2010

Rovnost pohlaví je v poslední době velmi aktuální téma. Každá kultura má jiné zvyky a bohužel jsou uplatňovány i v chování k ženám. Ne v každé zemi si žena může dovolit například to, co u nás. Právo volit, chodit oblečená v čem se cítí nejlépe nebo vybrat si svého partnera. Pro nás je to samozřejnost. V tomto článku vám chci shrnout vše, co se týká tohoto tématu.

Ženy v některých islámských zemích, to nemají tak těžké jak se povídá. Hrají stejnou roli jako muži. Můžou pracovat, můžou vyjadřit své názory. Pokud se žena chce rozvést, může.

V Iránu mají ženy život daleko horší. Musí nosit hidžbát. Pokud si ho žena neobleče, čeká jí trest. Buď rány bičem nebo smrt. Sňatek se v těchto zemích neuzavírá z čisté lásky jak je to u nás. Většinou rodiče vyberou protějška svému ratolesti, hned jak se narodí. A ten s tím nic nezmůže. Muži mají tolik manželek, kolik dokážou uživit. Manželka nemůže mít milence, opět by ji čekal až trest smrti v lepším případě rany bičem. Věk, kdy se můžou ženy vdávat, byl snížen na 13 let a potom na 6 let, pohlavní styk můžou mít až od 9 let. Většina dívek otěhotní, a protože jejich tělo není na dítě ještě připraveno, většinou zemře buď samotná dívka nebo její dítě. Co když se chce žena rozvést? Bohužel, nemá na to právo. Co když se chce muž rozvést? Samozřejmě že může, aniž by na to upozornil ženu. Žena nesmí cestovat bez písemného svolení svého manžela, manžel samozřejmě může. Ženy nesmí pracovat ve strojírensví, zemědělství, v archeologii, v průmýslu, v uměleckých řemeslech a dalších pracích. Kde tedy může pracovat? Podle ajatolláh Mutahári je „specifickou úlohou ženy vdát se a rodit děti“. Takže to je vlastně jasné. Žena nesmí nikde pracovat jen se musí starat o děti. Muž může na ženě konat různé psychycké a tělesné tresty či jinou formu týrání. A projde mu to. Pokud ho žená udá, soud ji potrestá, teda pokud u toho jako svědek nebyl jiný muž. A jestliže byl, tak toho muže stejně nepotrestají. A žena? Na tu se všichni budou dívat jako na vyvrhela. Myslíte si, že toto je lidské? Že toto by se mělo dít v dnešním světě? Proč nikdo nezasáhne? Všichni se tím neustále zabývají, hledají správné řešení, ale nikdo své řešení neuskuteční. OSN se právům žen věnuje již od roku 1945. Ale vyřešilo něco?

Pokud se žena dostane do vězení, tak by se nejraději přála, aby zemřela. Ve vězení dozorci ženy soustavně znásilňují, zkrátka dělají si s nimi co chtějí. Pokud jsou dívky, které jsou odsouzené k trestu smrti ještě panny, nemůžou je popravit. Dozorci je musí znásilnit, protože panny se dotávají do nebe a pokud si muslimové chtějí být jistí, že půjdou do pekla, musí je zbavit pannenství.

Teď trochu čísel od roku 1980 – 1991:

1428 žen bylo popraveno

187 žen mělo méně než 18 let

9 dívek mělo méně než 13 let

Nejmaldší dívka měla 10 let, nejstarší 70 let

A jak jsou tyto ženy usmrceny? Ukamenováním. Před popravou jim oholí hlavy, zahrabou je do země aby jim vyčnívala jen hlava a pak se kamenuje. U tohoto soudu jsou přítomni i jejich děti a rodina.

Abych řekla pravdu, když jsem pročítala různá fakta o íránských ženách, bylo mi z toho špatně. Proč se tohle všechno děje? Bohužel na to znají odpověď jen muži v Iránu a ženám nezbývá nic jiného než trpět. Jen málokterá rodina v Iránu je „normální“.

Teď se přesuneme do Saudské Arábie. Podle OSN jsou tam ženská práva nejhorší. Čím začít? V roce 2007 saudskoarabský král udělil milost dívce. Myslíte si, jak je král hodný? Hodný možná, ale víte za co byla odsouzena? Pouze se setkala s mužem, který nebyl její příbuzný. Jak to tedy bylo? Někdy v roce 2006 se dívka sešla se svým nápadníkem. O samotě. Tak jako my si někdy s někým vyjdeme na rande, i oni dva si vyšli na schůzku. Při té schůzce je přepadli 4 muži. Chlapce  i dívku zmlátili a k tomu ji znásilnili. A trest? 200 ran bičem a půl roku za mřížemi. Ale ne pro ty 4 násilníky. Trest si měli odpykat naši dva milenci. Podle islámského práva je totiž trestné být sama s cizým mužem, který není přímým příbuzným. Naštěstí se ochránci za lidská práva postavili za tyto milence, ale kdyby ne, neprávem by byli věznění a bičování.

Pro nás jsou tyto tresty naprosto absurdní, v islámských zemích  je to samozřejmost. Nikdo s tím nedokáže nic dělat, každý jen tiše přihlíží, co se v těchto zemích děje. Možná nastane den, kdy se zruší tyto nesmyslné zákony, které neumožňují ženám žít svobodně podle jejich představ. Možná.

Podobné články