- Rubrika

Praha viděla neskutečnou fotbalovou show

18.9.2009

O právě uplynulém víkendu 12. a 13. září bylo v O2 žlutých lázních k vidění první oficiální mezinárodní mistrovství České republiky ve freestyle fotbale. Vyjma světové série Red Bull Street style se nikde takovéto velké turnaje nehrají, proto se do Prahy sjela celá evropská elita.

Mnoho sportů má své freestylové odnože a dlouho trvalo, než si tu svou našel i jeden z nejoblíbenějších. První fotbalové freestyle triky z poloviny devadesátých let se po roce 2000 vyvinuly až do dnešního samostatného sportu. Na rozdíl od klasického fotbalu může freestyle provozovat pouze jeden hráč a stačí mu k tomu jen míč. Triky jako hlavičky, kolínka a ramínka jsou základem, dále ale rozvinuté do neuvěřitelných kreací a triků. Freestyle fotbal má v Čechách dokonce už i svoji asociaci a právě tato skupina lidí okolo nejhlasitějšího promotéra freestyle Lucasa a nejlepšího footbagového hráče světa Vaška Kloudy dala dohromady první český šampionát.

„Účast na turnaji opravdu předčila všechna naše očekávání. Do České republiky dorazila evropská špička freestyle fotbalistů, která doplnila asi třicítku domácích hráčů,“ pochvaloval si už na začátku turnaje jeden z organizátorů. Své hráče zde mělo Polsko, Německo, Švédsko, Slovensko, Francie i Maďarska a to byl důvod, díky kterému byla soutěž na evropských internetových fórech korunována za neoficiální mistrovství evropy. Konečný počet freestyle fotbalistů se zastavil na úctyhodných 48 soutěžících, kteří se utkali v disciplínách Battle, Routine a závěrečném best tricku.

 

Porota složená z hvězd světového freestyle měla velmi složitou práci. Úroveň triků byla hodně vysoká a v mnoha případech i dosti vyrovnaná. Mimo jiné o úspěchu či neúspěchu hráčů rozhodoval Maďar Petike, Tommy z Německa a především Francouz Séan Garnier – vítěze loňského světového finále Red Bull Street Style v brazilském Sao Paulu. Séan je ve světě známý svým ojedinělým tanečním stylem v kombinaci s triky rukama a technicky vyspělou kopací technikou. Jako nejlepší hráč se nakonec ukázal Polák Pawel Skóra, který ve finále úvodní disciplíny porazil favorizovaného PWG ze Švédska a ovládl i druhou disciplínu. Nejlepším Čechem a zároveň i prvním mistrem ČR se stal Jan Krepl.

 

Mistrovství české republiky potvrdilo boom tohoto mladého sportu u nás. Zájem jak z řad sportovců, tak diváků udělal z této akce opravdu perfektní a nevídanou show. Velkým úspěchem nebyla pouze účast evropské freestyle fotbalové elity, ale také nečekaná dohoda hráčů a České freestyle fotbalové asociace o organizaci 1. Mistrovství Evropy v roce 2010 právě v Praze.

 

Výsledky:

Battle:

1. Pawel Skóra (POL)

2. Philip Warrwn Gertsson (SWE)

3. Metod Čiernik (SVK)

 

Routines:

1. Pawel Skóra (POL)

2. Gustav Björnberg (SWE)

3. Philip Waren Gertssom (SWE)

 

FOTOGRAFIE: http://picasaweb.google.com/dankbk/FFOtbalVyber

FACEBOOK PAGE: http://www.facebook.com/pages/Cirkus-freestyle/87841247755