- Rubrika46. MFF KV

Potomek knížat – realistické drama z východu Polska

5.7.2011

Zbyszek je mladík z východopolského venkova, který se chce vymanit z vesnických poměrů a odejede studovat práva do města. Již od mala ho otec nabádal, že si život může uspořádat jak on sám bude chtít a že by se měl snažit dosáhnout harmonie. Zbyszka ale stíhá jedna neštastná událost za druhou. Vyhodili ho z university, oblíbený fotbal, díky kterému se cítil alespoň trochu úspěšný, nemůže dál hrát, protože se zranil a zoufale shání peníze na každou večeři. Na světě má už jen matku. Ta stále žije v rodné vesnici a sama se potýká se splácením dluhů po otci, který nechával rozplynout své  ideály a cíle v alkoholu.

Zbyszkovi se ve městě nedaří a posílají ho zpět na venkov. Tam se mu však všichni posmívají, že se neumí postavit k pořádné práci a radši studuje.

Film zobrazuje chudý východpolský venkov, který se stále utápí v chudobě a alkoholu. Přestože je Polsko již několik let v Evropské unii a rozvoj je na mnohých místech vidět, dle tvůrců se na vesnicích a především v oblasti, kde se příběh odehrával, nic moc nezměnilo.

Snímek byl natočen dle knižní předlohy od Zbigniewa Masternaka. Ten se nechal slyšet, že přestože ve filmu ani v knihách nezobrazuje svůj názor na Polsko a polskou veřejnost, ale pouze popisuje to, co mu lidé vyprávěli a on zažil, jeho díla lidé nadšeně nepřijali. Ba dokonce po vydání těchto knih se bál jezdit do své rodné vesnice. Rodiče proto navštěvoval pouze v noci, protože se bál lynčování, dodal s nadsázkou.

Za strohé zobrazení skutečného obrazu také může nedostatek financí, se kterým se film potýkal. Snímek nedostal podporu od místní samosprávy, která scénář označila jako nedostatečně motivující pro turisty. Také proto ve filmu není originální filmová hudba, ale pouze již předpřipravená díla, která režisér musel použít již ve svých posledních třech filmech.

Celý snímek je černobílý a působí velmi realisticky. Spousta situací neplatí jen pro Polsko, ale určitě i pro český venkov. Naneštěstí po hodině začnete pokukovat po hodinkách. 124 minut je skutečně dlouhá stopáž pro takový druh filmu.

Režie: Andrzej Barański
Hrají: Rafał Zawierucha, Aldona Jankowska, Michał Anioł, Jan Wojtyński, Grzegorz Gromek
Střih: Wanda Zeman
Produkce: Małgorzata Jurczak, Krzysztof Grędziński
Výroba: Skorpion Arte sp. z o.o.

foto: kviff.com