- Rubrika52. MFF KV

Pohádka pro dospělé a horor v jednom. Něco jako Zvířata jste ještě neviděli

3.7.2017

Mluvící ďábelská černá kočka, tajemství za zamčenými dveřmi, mrtvé ovce. Mysteriozní snímek Zvířata mate diváka. Jak by ne, vždyť i sám představitel hlavní mužské role Philipp Hochmair v Berlíně řekl, že neví, o čem snímek vlastně je.

Nick a Anna, manželé ve středních letech, odjíždějí ze svého luxusního bytu do Alp. On bude jezdit po okolí a sbírat recepty pro svou restauraci, ona bude psát. A třeba se i vyrovnají s manželskou krizí. Výlet se ale nevyvíjí tak, jak si představovali. Na cestě je provázejí samá špatná znamení a zlé sny, které se stávají skutečností. Nebo je to skutečnost, která se stává snem?

Mladá žena Mischa hlídá jejich byt. Ja nadšená, ale brzy přijde na to, že se v bytě skrývá tajemství. Stejně tak v horské chatě. Jsou v domě opravdu sami? Začíná se dít něco divného …

Anna si není jistá, jestli věřit svému úsudku, svým očím a nebo mluvící kočce. Rozhodně by neměla veřit Nickovi, který na ni, jak tuší, něco šije. Ale proč by to dělal? Je jeho milenka Andrea, která právě spáchala sebevraždu slečna ze zmrzlinářství, jež s ním laškuje, a Mischa jedna a ta samá osoba? Mischa ten pocit nemá, ale Andrein bývalý přítel a Anna rozhodně ano. Ani Nick a Mischa ale nejsou ušetřeni podivností, které je provázejí každý den. Všichni tři se stanou obětmi bizarních situací.

Hororové momenty a lekavé scény se střídají s těmi vtipnými. Zásadní roli hraje ve filmu povedená hudba, za níž stojí Bartosz Chajdecki. Ponurost zintenzivňuje také prostředí Alp pod mrakem, opuštěných uliček, prázdné obří chaty a starého secesního domu.

Divák brzy dojde k názoru, že logiku v dění na plátně, které se točí ve smyčce nebo monžá spirále, raději nehledat. Příběh musí divák rekonstruovat a to v různých verzích. Která část se odehrává v hlavně jednotlivých postav, ve skutečnosti nebo na stránkách rozepsané knihy, není příliš jasné. Možná je někdo z nich blázen, možná všichni. Pro velkolepost scén ale divák tyto nejasnosti odpustí a smíří se s nimi. Hra na tápání je totiž docela zábavná. Sám režisér Greg Zglinski říká: “Pokud se pohádka vypráví dobře, lidé jí uvěří. Klidně i mluvící kočce.“

Každý si tento filmový počin jistě interpretuje jinak. Zajímavostí je, že autor scénáře, jak říká Greg Zglinski, ještě před natočením filmu zemřel. Co tím chtěl básník říci, se jistě už nikdy nedozvíme. Jeho přáním ale bylo napsat příběh, který  bude možné zpracovat pouze pro plátna kin.

Temný švýcarsko-rakousko-polský snímek Zvířata vybočuje a pohybuje se na pomezí žánrů. Čerpá z pohádek a bajek.