- RubrikaLIFESTYLE

Podle čeho si vybrat vhodnou pracovní židli do kanceláře?

2.11.2016

Pracovní kancelářské židle a křesla jsou nejdůležitější součástí naší kanceláře.  Osm i více hodin trávíme právě sezením u stolu, a proto velmi záleží, na čem sedíme. Špatný výběr židle nám může způsobit značné problémy se zády, bolesti hlavy či dokonce obtíže s trávením nebo dýcháním, a o to určitě nikdo z nás nestojí.

Jak vybrat kvalitní pracovní židli?

Kromě finanční a designové stránky bychom při výběru pracovní kancelářské židle  a křesla měli zvážit i zdravotní a komfortní kritéria.

Kvalitní židle musí odpovídat požadavkům anatomie lidského těla a pohybovým možnostem, a proto jsou vhodné především ergonomicky tvarované židle. Tvar sedáku a opěrky by měl pomoci, aby člověk seděl vzpřímeně a nekřivila se mu páteř. Jedině tak lze snížit zátěž zádových svalů.

Hlavním faktorem pohodlného sezení jsou dostatečně podepřená záda, a to především v oblasti beder. Nejlepší variantou jsou proto židle či křesla s výškově nastavitelnou opěrkou zad a výškově a hloubkově nastavitelnou bederní opěrkou.

Další důležitou funkcí je posun sedáku – při správném sezení, tedy když se posadíte, co nejvíce dozadu, by měla být mezi okrajem sedáku a podkolenní jamkou mezera 5 – 10 cm. Židle by zároveň měla odpovídat vaší výšce a váze.

Komfort zvyšují i výškově nastavitelné područky, neboť během dlouhého sezení si potřebují odpočinouti vaše ruce.

Další kritéria výběru kancelářského křesla

Při výběru křesla záleží také na typu mechaniky – může být permanentní, houpací, asynchronní a synchronní. První typ mechaniky má opěrák se zády ve stálém kontaktu. Dá se ovlivnit pouze náklon opěráku vůči sedáku a nastavit lze jen výšku opěráku a sezení. U houpací mechaniky se úhel opěráku a sedáku nemění. Asynchronní mechanika je taková, u které lze sklon opěráku a sedáku nastavit nezávisle na sobě. Nastavit se obvykle dá i sklon opěráku, sklon sedáku a výška sedu. Posledním typem je synchronní mechanika, kterápředstavuje pro vaše záda ergonomicky nejlepší sezení, kdy se úhel náklonu opěráku a sedáku synchronně mění.

Kritérií, kterých bychom se měli držet při výběru kancelářských židlí je více než dost, svou roli hraje samozřejmě i cena, a proto bychom měli volit rozumný poměr mezi cenou a kvalitou. Na posledním místě by mělo být kritérium design, neboť každý vzhled po čase omrzí, důležité ovšem je, když vás z něj nebudou bolet záda.

Komfortní kancelářské sezení

Kromě kancelářských židlí a křesel patří k vybavení kanceláře či zasedacích místností konferenční židle. Jelikož na nich většinou přes den netrávíme tolik hodin, tak na ně nejsou kladeny příliš vysoké nároky, co se týče zdravého sezení, rozhodující je spíše komfort a design. Moderní designové konferenční židle jsou proto skvělým řešením, jak váš interiér ozvláštnit a dodat mu luxusní atmosféru.