- RubrikaNEWS

Plzeňská Noc vědců přilákala přes tisíc návštěvníků

1.10.2012

Noc vědců, největší jednorázová akce na podporu vědy a techniky v EU, která se pravidelně každý čtvrtý zářijový pátek koná na stovkách lokalit po celé Evropské unii, zaujala v Plzni na 1200 návštěvníků. Působivý večer plný show, workshopů, přednášek a hudebních vystoupení zde po sedmé organizovalo science center Techmania.

„Návštěvnost předčila naše očekávání“, komentuje tiskový mluvčí Techmanie Tomáš Moravec: „Noc vědců jsme v prostorách VOŠ a SPŠE na Slovanech zahájili v 17:00 a prakticky okamžitě se chodby, aula i jídelna školy zaplnily stovkami návštěvníků, kteří si přišli užít vědu na vlastní kůži“, dodává Moravec.

V průběhu večera, který končil návštěvnickou bilancí 1200 osob, nezřídka rodin s dětmi a mladými lidmi, bylo možné zažít třeba celou řadu chemických či fyzikálních pokusů, o něž se postarala Techmania nebo Katedra chemie při Pedagogické fakultě ZČU v Plzni. Inverzní planetárium ukázalo krásy našeho světa, své počtené publikum si našla i robotika, interaktivní stavebnice, workshopy zaměřené na vesmír či logiku a v neposlední řadě i studentská punkrocková kapela Treska.

„Asi nejsilnějším zážitkem byla závěrečná show s tekutým dusíkem, kdy na konci vybuchl barel a mezi nás se rozletěly stovky ping-pongových míčků“, komentoval Miroslav Kment z Čížkova na Plzeňsku: „Kromě toho jsem zde potkal známé, které jsem už dlouho neviděl, takže to pro mne bylo nejen o setkání s vědou, ale i s přáteli“, dodal Kment.

Počtem návštěvníků plzeňská Noc vědců lehce předčila čísla z loňského roku: Noc vědců 2011 navštívilo něco přes tisíc zájemců o zábavně podanou vědu. „Je zřejmé, že Noc vědců si po sedmi letech již našla své stálé publikum, které si na oplátku najde tuhle akci, i když se změní její lokalita“, usmívá se tiskový mluvčí Techmanie a naráží tak na skutečnost, že Noc vědců se letos poprvé od roku 2006 přesunula z areálu ŠKODA, potažmo z Techmanie, do prostor VOŠ a SPŠE v Plzni na Slovanech. Stalo se tak díky omezeným venkovním prostorám science centra, které aktuálně prochází zásadní dostavbou a výstavbou supermoderního 3D planetária.

Návštěvnický provoz Techmanie však stavební práce neovlivní: po celý říjen zde např. bude otevřena rozšířená výstava „Jaderné dny v Techmanii“, která pomocí populárních přednášek představí mýty a fakta o jaderné energetice.

Bližší informace o programu, partnerech a organizaci Noci vědců 2012 v jednotlivých lokalitách ČR najdete na www.noc-vedcu.cz.