- Rubrika

Perverze v Čechách trilogie Divadla Husa na provázku o české identitě, o traumatech našich tatínků- a o naději

27.3.2009

Divadlo Husa na provázku, Brno si Vás dovoluje pozvat na 66,6 % Perverze v Čechách premiéru souborného uvedení prvních dvou dílů projektu Lásky jedné plavovlásky, aneb příběh ze 60. let a Cirkus Havel, aneb My všichni jsme Láďa dne 5. 4. 2009 v Divadle Archa od 15 do cca 23 hod.

Součástí mnohahodinové fresky na téma české identity bude speciální díl projektu Kabinet Havel: Úsvit v Čechách, shrnující první díly tohoto diskusního cyklu – Exklusivním hostem bude Ivan M. Havel. Předpokládaný začátek v 19,00 hod na malém sále Divadla Archa. Vstup jen pro účastníky prvního souborného provedení projektu PERVERZE V ČECHáCH.

V uplynulých třech a půl letech se Divadlo Husa na provázku zabývalo v projektu Sto roků kobry životem bez Boha. Teď v novém projektu Perverze v Čechách chceme přemýšlet o pojmu identita a morálka v Čechách. A do třetice- o naději zde.

První díl projektu byly Lásky jedné plavovlásky, které divadlo uvádí jako podobenství doby, kdy všichni v něco věřili, nadšeně se domnívali, že nad Čechy není krásnější místo k narození, kde krásně dá se tančí den co den až do rána. A v rámci té euforie pak došlo ke katastrofě, která nám
kdekomu uložila žít život ve lži a v předstírání- premiéra 17. 11. 2007.

Druhým dílem trilogie je Cirkus Havel aneb My všichni jsme Láďa (podívaná o dvou dílech) – premiéra byla 7. listopadu 2008. V koláži z textů Václava Havla (včetně autorovy posledníhry Odcházení) se citují úryvky z knihy polského autora Mariusze Szczygiela Gottland.
Cirkus Havel je podobenstvím o mravnosti v Čechách, o naději a beznaději tam, pravdě a lásce a zklamání. Sumou naší úzkosti na počátku 21. století. Holdem geniálnímu dramatikovi – a obdivuhodnému mysliteli naší doby.

Třetím, závěrečným dílem projektu Perverze v Čechách pak bude inscenace nejnovější hry Davida Drábka České moře Předpokládaná premiéra na úvod sezóny 2008/09. Režisérem celého projektu je Vladimír Morávek: „Zcela vážně mluvíme o tom, že tuto zemi v budoucnu čeká mravní obnova, jakési duchovní vzkříšení… Věříme, že důležitým aspektem toho velkého společenského pohybu by mohl být právě projekt Divadla Husa na provázku Perverze v Čechách. „První společné uvedení projektu se předpokládá 17. listopadu 2009 v Divadle Husa na provázku Brno. Aby to toho 17. listopadu bylo alespoň trochu reálné – celé to zahrát – a neumřít přitom, je třeba teď – půl roku před Dnem D zkusit zahrát alespoň dva díly v kuse. Abychom zjistili všechna rizika. Bude to zkrátka pro nás velmi významný a velmi chvějivý den. Potěší nás, když ho s námi budete sdílet.