- RubrikaKULTURA

Paula & Karol: Jsme folková kapela a nejsme folková kapela

9.8.2013

Sázavafest přivítal ve Světlé nad Sázavou i polskou dvojici Paula & Karol. Rozhovor s nimi byl příjemný nejen po lidské stránce, ale také po té, že jsme si při něm parádně vymáchali nohy ve světelské zámecké fontáně.

Jak jste si užili dnešní koncert?

Paula: Užili jsme si to hodně, si myslím. Bylo vcelku teplo a to i pod podiem. Protože lidí ze začátku spíš tak seděli na sluníčku jako zombie. Ale ta druhá půlka našeho koncertu byla moc fajn.

Karol: Bylo to, jak řekla Paula, super. Když jsem viděl ty lidi, jak se smějí, a jak je naše muzika baví, a na konci našeho koncertu ti tanečníci pod podiem. Víc jsme si nemohli přát.

Vidíte nějaké rozdíly mezi fanoušky z Čech a z Polska?

Karol: Tak s tím nemáme moc zkušeností. Jednou jsme hráli v Praze. A byl to strašně bláznivý taneční festival. Spíš taková party. A tohle zase bylo jiné. Bylo teplo a lidé zase tolik netančili. Ale lidé se na naší hudbu lehce vlnili i v sedě. Takže určitě budeme rádi za další koncert v Čechách.

Jak se Vám líbí tento areál?

Paula: No zatím jsem si ho moc neprošla, přijeli jsme hodinku před koncertem. Ale líbí se mi, že je tady hned za silnicí řeka, a pokud se v ní dá koupat, určitě to uděláme. (smích) Ale vím, že tato země je moc krásná.

Vy prý berete svou inspiraci v Kanadě. Proč zrovna v Kanadě?

Paula: Tak já jsem se tam narodila. Jsem částečně Kanaďanka a částečně Polka. Takže hodně druhů muziky mě tam inspiruje. Naše muzika ani není skoro polský folk, ale spíš takový kanadský, skoro až severoamerický. Je to trošku country muzika. To že hrajeme s kytarami a s basou, tak vlastně ani moc folková kapela nejsme. (smích) Náš bubeník taky není moc folkový. Už to vlastně není taková Paula & Karol, jako tomu bylo, když jsme začínali.

Tak a když teď víme tohle všechno, jak byste tedy popsali vaší muziku?

Karol: Ani nevím. Je to těžké to popsat, to si slyšela (smích) Tak základně je to pop music. Naše texty a všechno vzniká tak emocionálně, spontánně. Opravdu nevím, jak popsat muziku, co děláme. Myslím, že naše live show, je parádní a že to je to, co děláme.

Jak jste se vůbec poznali?

Karol: V Polsku. On vlastně celý náš band je z Polska, pouze Paula žila na jiných místech. A potkali jsme se díky nevládní organizaci, která dělala dobročinnou činnost pro Afriku.

Máte nějaký vzkaz pro vaše české fanoušky?

Karol: Vzkaz? Na pojď do toho, bude to dobrý. (smích + ukazuje na Paulu)

Paula: I love you. Ne sranda. Asi nejspíš užívejte života a poslouchejte naší muziku.

Karol: To se mi líbí.

Co plánujete do budoucnosti?

Paula: Tak teď asi třetí album. Bude hotovo snad v březnu. Chceme hrát festivaly a více koncertů a doufám, že se vrátíme do Čech. Myslím, že některé kapely mají problém s tím, hrát ve státech, kde nemají žádné fanoušky. Nám je to jedno. A teď mě napadl ještě jeden vzkaz pro naše fanoušky: Jestli nás chcete ještě někdy v Čechách vidět, zeptejte se nás a my přijedeme (smích)