- Rubrika

Paul Schrader hostem 44. MFF Karlovy Vary

26.6.2009

První festivalový víkend své filmy v Karlových Varech uvede proslulý francouzský režisér Patrice Chéreau, zatímco osobitý americký filmař Alan Rudolph představí pětici snímků ve druhé polovině festivalu. Se svým novým filmem se 44. MFF KV zúčastní i slavný scenárista a režisér Paul Schrader.

Původně filmový kritik, autor scénářů k filmům Martina Scorseseho Taxikář a Zuřící býk, osobně představí svůj zatím poslední režijní počin, adaptaci kontroverzního románu Yorama Kaniuka Okamžik vzkříšení (Adam Resurrected, 2008).

Michiganský rodák Paul Schrader napsal v roce 1975 spolu s bratrem Leonardem scénář k filmu The YakuzaObsession (Posedlost, 1976), zatímco scénář k TaxikářiBlue Collar (Modré límečky, 1978). Pro Scorseseho napsal ještě další tři scénáře, vedle slavného Zuřícího býka (1980; druhá nominace na Zlatý glóbus) i Poslední pokušení Krista. Filmy, pod nimiž je Schrader podepsán jako režisér, se pravidelně objevují v soutěžích významných filmových festivalů. Na Berlinale byly k vidění snímky Naostro (Hardcore, 1979) nebo Muž bez spánku (Light Sleeper, 1992), zatímco o canneskou Zlatou palmu soutěžil vedle dramatu Patty Hearst (1988) i stylizovaný filmový životopis slavného japonského spisovatele Mishima (1985). K dalším snímkům pozoruhodného tvůrce patří mimo jiné Americký gigolo (American Gigolo, 1980) či psychologické drama s Nickem Noltem Muž v nesnázích (Affliction, 1997). (Japonská mafie, režie Sydney Pollack), jímž na sebe přitáhl pozornost mladých režisérů z generace tzv. nového Hollywoodu. S Brianem De Palmou spolupracoval na filmu (1976) Martina Scorseseho mu zajistil nejen první nominaci na Zlatý glóbus, ale především možnost debutovat coby režisér filmem