- RubrikaSportuj

Patří mezi mladé a nadějné trenéry – Jakub Lejsek

6.5.2013

Trenér mládežnických chlapeckých týmů TJ Slavie Hradec Králové Jakub Lejsek byl za letošní sezónu nominován na nejlepšího trenéra mládeže chlapců. V rozhovoru přiblížil svou bohatou trenérskou kariéru.

Trénovat si začal už jako mladý, jak vzpomínáš na svou hráčskou kariéru?

Se samotným volejbalem jsem začal v 8 letech ve sportovních třídách ZŠ Kukleny. Zde jsem trénoval společně s Tomášem Lilkem (můj nynější trenérský kolega) a také s Tomášem Širokým (nedávný vítěz extraligy mužů). V 15 jsem přestoupil do Sokola Malšovice, kde jsme byli vítězem juniorské ligy.

Kdy si začal trénovat a kdo tě k tomu dovedl?

Trénovat mládež jsem začal ve 20 letech v Malšovicích, kde jsem vedl přípravku a mladší žáky. Tenkrát mě přesvědčili moji rodiče, kteří byli volejbaloví trenéři a šéftrenér Malšovic Václav Blecha.

Postupně jsem zde vedl celou mládež a v roce 2006 jsem se po dohodě s J. Seneckým a T. Lilkem stal trenérem na Slavii.

Postupně jsem se stal hlavním trenérem SpS, koordinátorem minivolejbalu a také jsem se začal věnovat pořádáním velkých sportovních akcí a administrativním záležitostem ve Slavii Hradec, Krajském a Českém volejbalovém svazu.

Co bereš jako svůj největší trenérský úspěch?

Trenérským úspěchem určitě bylo začít trénovat v mládežnickém centru TJ Slavia. A tím největším je letošní vítězství v Českém poháru žáků a moje nominace mezi nejlepší 4 trenéry mládeže chlapců v ČR.

V Hradci organizujete také velké množství různých volejbalových akcí. Byla nějaká něčím speciální a proč?

Tyto akce jsou hodně podobné. Všechny se týkají výhradně mládeže. Mezi ty nejvíce připravované patří určitě Finále ČP žáků a Mistrovství ČR žáků. Ty jsou speciální tím, že se uskutečňují na nejvyšší společenské úrovni. Jsou zváni různí hosté z volejbalového svazu a města Hradec Králové. Pro hráče se připravují různé doplňkové akce  jako výstup na Bílou věž, podávání nápojů a nanuků zdarma ad. Pro trenéry je vždy připraveno večerní občerstvení.

Jak bys ohodnotil letošní sezónu týmů, které si vedl?

Tak letošní sezóna se u žáků opravdu povedla, protože jsme zvítězili v Českém poháru žáků a máme několik hráčů v reprezentaci Lvíčat. Teď nás čeká Mistrovství republiky, které nebude opravdu jednoduché. Se žáky jsme měli kvalitní celoroční přípravu, která se vyplatila. S kadety se nám povedlo udržet extraligovou příslušnost, co že je podstatné pro chod celého sportovního centra. A pak jsou tu mladší žáci, kteří hrají krajský přebor, ale to je taková zápasová oddychová záležitost.

A co plány do další sezónu? Už jsou nějaké plány na letní přípravu či letní turnaje?

Teď si dáme po Mistrovství republiky 14 dní volno. Pak začneme opět trénovat zábavnější formou. Příští sezóna nám začíná na přelomu července a srpna. V této fázi se věnujeme výhradně kondici a účasti na letních turnajích jako jsou Dřevěnice, Vamberk, Lupenice a VC Prahy. V říjnu budeme opět hrát Český pohár žáků.

Jaké máš trenérské cíle?

Moje trenérské cíle jsou věnovat se nadále mládeži, absolvovat vzdělávací a certifikační semináře a do budoucna se pokusit být v trenérském kádru u reprezentace Lvíčat.