- Rubrika51. MFF KV

Recenze: Paterson – Kouzelný snímek o nevšedním řidiči autobusu

2.7.2016

Mladík Paterson je řidičem autobusu v anglickém městečku jménem Paterson. Narodil se tady a od té doby tady žije. Vede na první pohled poněkud nudný stereotypní život. Ráno vstává brzy, celý den řídí autobus, po večeři jde se psem a při té příležitosti na pivo. Každý den.

Jeho život je ale velice pestrý. Paterson je totiž citlivá duše, každý den píše básně do svého tajného deníku. Cestou z práce se jako všichini správní autoři poezie zahledí do krajiny a otevře notes, aby zužitkoval vjemy všedního dne. I jeho přítelkyně je velká umělkyně. Celý den maluje, peče a šije.

Příběh mladého páru se odehrává den po dni a skládá se ze spoustu malých příběhů, jejichž sběračem je právě Paterson. Právě to ho tolik inspiruje. Dozvíme se o velikém množství lidí, kteří jsou nějak spojeni s městem Paterson, historky z Patersonova baru, příběhy z ulice a hlavně zajímavé zprostředkované příhody cizích lidí , které Paterson vyslechne v autobuse každý den.

095-paterson

K tomu všemu divák uslyší několik básní Patersona, Williama Carlose Williamse nebo jiných lidí.

Film tak tvoří petickou mozaiku složenou z mikročástí. Kdo by to byl řekl, že autobus, může být tak zajímavým místem, a řídit autobus je tak pestrým povoláním.

Snímek je také vizuální pastvou pro oči právě díky umělkyni Lauře, která denně nějak pozmění dům, ve kterém s Patersonem žijí.

Stěžejní postavy jsou velice sympatické, vnímají svět optimisticky s nadhledem a ještě mají uměleckého ducha. To je snímek, který zaručeně zvedne náladu.

Film amerického režiséra Jima Jarmusche byl uveden v sekci Horizonty.

Režie: Jim Jarmusch, USA, 2016, 113min

Zdroj foto: kviff.com