- RubrikaSportuj

Pardubice jsou domovem Velké pardubické už od roku 1874

18.9.2013

Nejtěžší dostih kontinentální Evropy se rok co rok, až na malé výjimky, koná už od roku 1874 a jeho trať za tu dobu prošly stovky koní z celé Evropy.

Na samém počátku byly parforsní hony, neboli hon na lišku, což byla oblíbená zábava především šlechty. Do Pardubic parforsní hony přivedl kníže František Lichtenštejn a to z chlumeckého panství, kde tuto zábavu pořádal už od roku 1836 hrabě Oktavián Kinský. A protože součástí parforsních honů byly i přírodní překážky, byl to už jen krůček k prvním dostihům.

Pořadatele k tomu inspirovala i Velká národní steeplechase pořádaná už od roku 1836 v anglickém Liverpoolu. Pardubičtí však chtěli být ještě lepší a v roce 1856 postavili unikátní překážkovou dráhu. První Velká pardubická se však běžela až 5. listopadu 1874 a na vítěze čekala odměna osm tisíc zlatých. Historicky prvním vítězem byl hřebec Fantom, v jehož sedle byl anglický žokej George Sayers. Tehdy se začala psát dlouhá historie Velké pardubické, kterou přerušily jen války, politické události roku 1968 a dvakrát počasí.

Kurz Velké pardubické i některé překážky se v průběhu let měnily. Dnes má trať Velké pardubické, dlouhá 6900 metrů, celkem 31 překážek. Nejznámější je Taxisův příkop, kde koně musí absolvovat skok dlouhý až osm metrů. Náročné jsou však i jiné překážky – např. jinde téměř neznámá Irská lavice, různé vodní příkopy, dvojskoky na Malých a Velkých zahrádkách apod.

Nejlépe si s touto tratí asi umí poradit dnes už legendární žokej a trenér Josef Váňa, který jako jediný dokázal v dostihu zvítězit celkem osmkrát. Jeho „parťák“, ryzák Železník je také jediným koněm, který si titul vítěze odnesl čtyřikrát. Jedinou vítěznou ženou je Lata Brandisová, která zvítězila v roce 1937 s klisnou Normou.

Dostihové závodiště v Pardubicích je návštěvníkům otevřeno nejen při Velké pardubické, ale po celý rok. Za sezonu trvající od května do října se tu koná až dvanáct dostihových mítinků, zázemí tu našly i parkurové závody, soutěže všestrannosti nebo závody spřežení. Závodiště je domovem i výstavy Koně v akci, která v roce 2013 oslavila už patnácté narozeniny. Návštěvníci si mohou i v době mimo dostihové dny prohlédnout celou dostihovou dráhu, projít si kurz Velké pardubické, nahlédnout do stájí a do zázemí pro žokeje či se svézt kočárem. A pokud si chtějí diváci užít dostihy opravdu pohodlně, mohou využít krytých loží na třech tribunách s výhledem na cílovou rovinu.