- RubrikaTECH

Co musí umět každý fotograf? Tipy pro začátečníky

19.10.2012

Baví vás focení? Nejste sami!

Díky takto velkému rozmachu fotoaparátů, nepatří již fotografování jen skupince “vyvolených”. Nýbrž fotit dnes zvládne i malé děcko. Vždyť na tom nic není. Jenom zmáčknout spoušť a snímek je na světě. Tedy vlastně na paměťové kartě. A jistě tam není sám :-)

Pokud to však s vaší fotkou myslíte alespoň trochu vážně, jenom namáčknutí spouště a velká karta nestačí. A tak se spolu zkusíme podívat na několik tipů, jak společně zlepšit naše snímky.

Co je to kompozice?

Kompozice je vzájemné poskládání jednotlivých objektů na fotografii. Kompozici, ať už vědomě nebo nevědomě, tvoří při pořizování snímku každý z nás. Zkuste se tedy příště při pohledu do hledáčku rozhodnout, které objekty na vaši scénu patří a které nikoliv. Dalším krokem k úspěchu, je rozhodnout se, které objekty jsou pro vás důležité. To však ale neznamená, že důležité objekty umístíte doprostřed fotografie. Spíše naopak! Možná jste již zaslechli o pravidle “zlatého řezu”. To praví, že objekt přirozeně vynikne přibližně v ⅓ snímku. Vyzkoušejte si sami, jak na vás použití zlatého řezu působí.

Jak ostřit?

Ostření s kompozicí částečně souvisí. Přece jen, když umístíte váš objekt zájmu do zlatého řezu a budete mít zastřeno například pozadí, výsledek jistě nebude valný. A jak zaostřit na objekt, který není ve středu scény? Je to docela jednoduché. Nejdříve si tento objekt do středu scény opravdu umístíme. Poté na něj namáčknutím zaostříme a spoušť v poloze namáčknutí podržíme. Poté můžete pohybem fotoaparátu nalézt tu správnou kompozici a až poté domáčknout.

Máte problémy s baterkami?

Mnoho začínajících fotografů má problém s energií do svého kompaktu. Možná už se vám také stalo, že jste si koupily nové alkalické aa baterie, které vydrželi jen několik desítek snímků. A to nemluvím o použití blesku. Řešením je koupě dobíjecích baterií, s vyšší energetickou kapacitou. Osobně vám mohu doporučit špičkové baterie sanyo eneloop, které mají perfektní výdrž a prodávají se již nabité, připravené k použití. Pro více informací se můžete podívat na batérie.sk, kde naleznete velký výběr baterií všeho druhu.

Jan Píša

V současné době jsem studentem ČVUT v Praze na fakultě informačních technologií. K mým koníčkům patří sport, psaní literatury, publicistických článků, fotografování, tvorba grafiky a webových stránek.