- RubrikaDivadlo

Otevírací noc Ateliéru 3D v Jihočeském divadle se promění v panoptikální happening

18.4.2015

Nevšední podvečer, večer a noc nastanou v pondělí 20. dubna pod střechou zrekonstruované přístavby, která je napevno spojená s hlavní kamennou budovou Jihočeského divadla. Opening night nového Ateliéru 3D a kavárny Kuloár se stanou příležitostí pro širokou veřejnost poznat divadlo zevnitř. Bez fronty na vstupenky a bez placení si příznivci divadla i obyčejní zvědavci prohlédnou všechna divadelní zákoutí. Potkají herce, tanečníky, zpěváky a mohou si vyzkoušet minidílny.

V pět hodin odpoledne se otevře budova Jihočeského divadla všem zájemcům od tří de devadesáti devíti let, ale i dalším skupinám mimo tuto věkovou hranici, pro něž je projektovaný Ateliér 3D. Otevírací noc se promění v panoptikální happening, který rozehraje všechny prostory včetné studiové scény Na Půdě. Po chodbách a schodištích se budou pohybovat herci v kostýmech ze známých inscenací a návštěvníci uslyší jejich dialogy i zpěv, uvidí baletní choreografie nebo se zapojí spolu s umělci do minidílen dabingu, loutkohry či výtvarné tvorby.

Do čtyřhodinové akce se zapojí členové všech souborů Jihočeského divadla. Od devíti večer začne hodinové vystoupení folk rockové kapely Naked Professors, na které naváže after party. Pravidelný provoz zahájí kavárna Kuloár, jejímž posláním bude propojovat veřejnost s divadelním světem, a ve foyer se otevře výstava obrazů divadelního architekta a scénografa Joana Brehmse, jenž vytvořil původní koncepci Otáčivého hlediště v Českém Krumlově.

Kreativní a edukační centrum Ateliér 3D si dává za cíl vytvořit kulturní a vzdělávací platformu, jejímž aktivním účastníkem je divák. Ateliér umožní divákovi zažít divadlo jinak, než pohledem z křesla v hledišti. Vyzkouší si ho na vlastní kůži. „Kulturně vzdělávací činnost považuji za naše poslání. Není to rozmar, ale povinnost, neboť jsme jediným profesionálním divadlem v regionu. Inspiraci k vytvoření Ateliéru 3D jsme našli v edukačních programech, které připravuje Česká filharmonie,“ říká ředitel JčD Lukáš Průdek.

zzzzatelier2

V tomto zrekonstruovaném prostoru najdou návštěvníci Jihočeského divadla novou kavárnu Kuloár. 

Význam 3D v názvu Ateliéru vysvětluje jeho umělecká šéfka Veronika Riedlbauchová:
1D Divadlo – Otevřená scéna. Ateliér 3D je otevřenou scénou. Využívá Studiovou scénu Na Půdě a dává prostor projektům nad rámec jednotlivých souborů. Posiluje žánrovou různorodost. Nabízí inscenace, komponované pořady, přednášky, divadelní experimenty. Působnost rozšíří také do ulic a nedivadelních prostor skrze site-specific projekty, happeningy a eventy. Otevřená scéna je určená nejen umělcům z Jihočeského divadla, ale i pozvaným hostům a produkcím rozličných zájmových skupin.

2D Divák – Vzdělávání. Ateliér 3D přináší divákům všech věkových kategorií od předškoláků k seniorům celou škálu komponovaných programů, které přibližují umělecký proces tvorby napříč všemi divadelními soubory. Ve speciálních programech pro školy se studenti stanou aktivními partnery akce na jevišti. Mohou se těšit na interaktivní prohlídky v divadle a tematické dílny. Speciální programová řada se zaměřuje také na seniory.

3D Dílna – Kurzy a workshopy. Ateliér 3D naváže na práci již zavedené Baletní školy či Dětského studia, nově bude spolupracovat s tanečním spolkem Kredance a poskytne prostor pravidelným kurzům a víkendovým workshopům. Lidé dostanou možnost poznat základy herectví, režie, dramaturgie, choreogafie, tance a pohybu s hudbou, práci se zvukem, světelným designem a dalšími, nejen jevištními složkami.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Ján Honza