- RubrikaSportuj

Ostravský Jaromír Švasta: „Trenérský duch Zdeňka Šmejkala je stále s námi!“

6.9.2013

Jaroslav Švasta zastupuje hlavního trenéra Zdeňka Šmejkala v době jeho povinností u reprezentace. Kromě role asistenta trenéra u prvního extraligového týmu bude mít pod placem také nově vzniklou rezervu. Jaromír Švasta stále hlouběji proniká do tajů volejbalové trenéřiny:

V jaké fázi a úrovni je Vaše trenérské volejbalové studium?

Dělal jsem si III. trenérskou třídu, to je ta nejzákladnější. O dalším pokračování momentálně neuvažuju.

Co Vás nejvíce baví na spolupráci se Zdeňkem Šmejkalem?

Pro mě je to hlavně obrovská zkušenost a za ty roky jsem se toho opravdu hodně naučil.

Jste příznivcem letních antukových turnajů?

O dosažené výsledky zde příliš nejde. Srpnové antukové turnaje se hrají v době, kdy probíhá nejtvrdší část přípravy a na hráčích je to také často vidět. U mnoha hráčů tak už ani neplatí klišé, že je to pro ně (příjemné) zpestření přípravy. I já sám, jako hráč, jsem je příliš v oblibě neměl.

V jakých ohledech máte od Zdeňka Šmejkala naplánováno vedení letní přípravy?

Od trenéra Šmejkala jsem se za tu dobu už něco naučil. Přípravu se tak snažím vést stylem, jak si představuju, že by jí vedl on sám. Takže jeho trenérsky duch je v Ostravě s námi. Jsme také samozřejmě v kontaktu a na jednotlivých krocích se domlouváme.

Jak moc je důležitá fyzická příprava Miro Vaváka?

Myslím, že výsledky hovoří za vše. Doktor Vavák je obrovský odborník v tom, co dělá.  Nám se spolupráce s ním velice vyplácí. Skvělá fyzická připravenost v loňském play-off byla jedním z faktorů našeho úspěchu.

Jaké máte prozatimní dojmy z vedení nově se rodícího B týmu?

V měsíci srpnu mohli hráči „B“ týmu absolvovat přípravu s prvním týmem. Někteří hráči toho využívali vice, jiní méně. Od září už začínáme trénovat v hale. Máme měsíc do začátku soutěže. V týmu jsou šikovní hráči, kteří s pravidelným trénováním a dodržováním taktických zásad jsou schopni ze své soutěže KP1 postoupit.

Jaké budou priority přípravy na měsíc září?

Po srpnové kondiční přípravě se v ní bude pokračovat také v září. Ke slovu se však už dostane také volejbal. Čekají nás přípravné turnaje, které se již odehrají v hale.

autor: Martin Němec