- RubrikaKULTURA

Ostrava křtila svůj kalendář

8.10.2010

Tři měsíce příprav předcházely akci, která se v pátek 8. října uskutečnila v Ostravě. V místním klubu Atlantik se křtil kalendář vykreslující právě město Ostravu. Celý program byl zahájen působivou souhrou laserů v umělé mlze při projekci fotografií přímo z kalendáře za přítomnosti úvodního slova, které předčítal Vladimír Šmehlík, zástupce centra kultury a vzdělávání. Ten se vtipnou formou ujal role moderátora křtu.

Celá akce měla název „Skrytý příběh Ostravy“, který byl přečten v úvodu. Tento příběh však bude mít i pokračování. Bude doplněn v následujících měsících a také příští rok společně s dalším novým dílem obou autorů. V mezičase mezi vydáním nového kalendáře vyjde také ilustrovaná publikace, která bude rozvíjet celý příběh.

Iniciátory celé akce byli samotní tvůrci snímků – Petr Kiška a Jakub Gajdošík. Ti společnými silami skombinovali fotografie noční Ostravy s grafickými prvky, vytvořenými na pořízené obrázky. Sám autor fotografií uvádí: „Fotky drsným způsobem reagují na realitu Ostravy“ Na kalendáři oba dva pracovali několik měsíců.

Role vydavatele kalendáře se chopila společnost NATIO Solutions CZ s.r.o. Tu na akci zastupoval její ředitel Marek Čapla, který na místě uvedl: „Myslím si, že to rozhodně nejsou vyhozené peníze.“

Akce však měla i charitativní charakter. Výtěžek z prodeje kalendáře bude věnován Základní a mateřské škole na ulici Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Tu na křtu zastupoval její zástupce ředitele Mgr. Jan Lorencovič. Školu totiž navštěvují děti s různými druhy postižení. Škola je podporuje ve sportovních aktivitách a kulturním rozvoji, na což se problematicky hledají finanční prostředky. „Peníze budou použity i na vybavení výtvarné třídy,“ Uvedl Lorencovič.

Zástupce ředitele ZŠ a MŠ Mgr. Jan Lorencovič

Zástupce ředitele ZŠ a MŠ Mgr. Jan Lorencovič

Organizátoři akce i přemýšleli, čím kalendář vlastně pokřtít. „Prásknout na to Bohemku přece není originální,“ uvedl Vladimír Švehlík. Řeč byla prý i o tom, že by se případně křtilo vodou z ropných lagun u Ostravy, anebo vodou z Odry. „Odra je daleko jak prase…,“ poznamenal Švehlík na závěr úvahy o způsobu křtu. Nakonec bylo rozhodnuto, že křtít se bude vodou nabranou z kašny ostravského Prokešova náměstí.

Role kmotra kalendáře byla nabídnuta kandidátovi na post primátora Ostravy, Aleši Juchelkovi. „Na nabídku zúčastnit se této akce jako kmotr tohoto kalendáře jsem zareagoval okamžitě, protože já projekty tohoto typu celý život podporuju,“ Řekl Juchelka. „Vím, že mému synovi se kalendář bude líbit, protože je tam spousta příšer,“ Dodal. Těmi příšerami měl pravděpodobně na mysli barevné grafické úpravy doplňující fotografie.

Tomáš Kabát

Rozhlasový reportér a moderátor, zaměřený zejména na zpravodajství a interview. Zabývá se převážně kulturou, školstvím a politikou. K diktafonu nebo před kameru si zve zajímavé osobnosti i pro interview. Jeho hosty byli například Václav Moravec, Evžen Tošenovský, Helena Třeštíková, Radim Jančura nebo Jakub Železný. Od mládí přispíval zejména jako bloger na blog.idnes.cz, nyní studuje publicistiku. Absolvoval také měsíční stáž ve zpravodajství České televize. S redakcí Mezinami.cz se dostal do styku při 44. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Opět na festivalu, však o rok později, se stal členem týmu Mezinami.cz.