- RubrikaFilm

Oscary obdržela krásná baletka a koktající král – Natalie Portmann a Colin Firth

28.2.2011

V noci z neděle na pondělí se v losangelském divadelním sále Kodak Theatre konalo slavnostní udílení cen Oscar. Letos již po 83. se zde na jednu z nejznámějších filmových událostí sešly ty největší hollywoodské hvězdy. Po červeném koberci se prošly jak nominovaní, tak i známe tváře bez nominace.

Tentokrát nebylo udílení cen zas až takové překvapení. Oscara za hlavní herecký výkon obdržela těhotná Natalie Portmann, za roli krásné baletky ve filmu Černá labuť (Black Swan). Vítězným hercem v hlavní roli se stal britský favorit Colin Firth, za jeho roli ve filmu Králova řeč (The King’s Speech).

Za film roku byl označen zmiňovaný snímek Králova řeč (The King’s Speech). Kromě Oscara pro hlavního představitele získal další dvě ceny. Za režii pro Toma Hoopera a za původní scénář Davida Seidlera.

Pro Oscara se našlo místo i v boxerském dramatu Fighter.  Zlatou sošku si odnesli Melissa Leo a Christian Bale, oba ve vedlejších rolích.

Fotky z červeného koberce, ze slavnostního večera i ze všech nominovaných filmů si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách Oscar – The official 2011 site for the 83rd Academy Awards.

Vítězové hl. kategorií

Film roku: Králova řeč

Animovaný film: Toy Story 3: Příbeh hraček

Režie: Tom Hooper (Králove řeč)

Herec v hlavní roli: Colin Firth (Králova řeč)

Herečka v hlavní roli: Natalie Portmanová (Černá labuť)

Herec ve vedlejší roli: Christian Bale (Fighter)

Herečka ve vedlejší roli: Melissa Leová (Fighter)

Adap. scénář: Aaron Sorkin (The Social Network)

Původní scénář: David Seidler (Králova řeč)

foto: oscar.com