- RubrikaSportuj

Orientační běh v Hradci Králové má dlouhou tradici

2.9.2013

TJ Slavia Hradec Králové ve svém středu ukrývá také oddíl orientačního běhu. V rozhovoru s Jakubem Weinerem jsme si povídali o historii i o úspěších tohoto oddílu.

Kdy Váš oddíl vzniknul?

Oddíl orientačního běhu Slavia Hradec Králové vznikl v březnu 1984, když se od tehdejšího oddílu Rudá Hvězda Hradec Králové (později Policie HK a dnes OK99 HK) oddělilo několik dospělých a část žactva.

Jaké jsou největší úspěchy?

V našem oddílu máme několik bývalých i současných (doufáme, že i budoucích) reprezentantů ve všech hlavních věkových kategoriích (dospělí, junioři, dorostenci). Největším mezinárodním úspěchem je jistě bronzová medaile Michala Jedličky, kterou spolu s Michalem Horáčkem (Liberec), Rudolfem Ropkem (Jičín) a Radkem Novotným (OK 99 Hradec Králové) získal v závodě štafet na Mistrovství světa 2001 ve Finsku.

Z republikového pohledu máme několik vítězů z mistrovství ČR v individuálních závodech (například opět Michal Jedlička, Zuzka Jedličková, Eda Šmehlík, a další), v týmových soutěžích je to nepochybně dvojnásobné vítězství  na MČR 2006. Štafety mužů vyhráli David Hepner, Václav Komanec a Michal Jedlička, druhý den potom zvítězil sedmičlenný tým dospělých David Hepner, Věra Mádlová, Eda Šmehlík, Martina Fejlková-Hepnerová, Václav Komanec, Zuzka Stehnová-Jedličková, Michal Jedlička. V roce 2008 tým dospělých potom zvítězil v České lize klubů (dlouhodobá soutěž).

Když by některý z našich čtenářů chtěl začít s orientačním během, co pro to má udělat?

Pokud je z Hradce Králové, tak zavítat buď na webové stránky našeho oddílu Slávia Hradec Králové (www.shk-ob.cz) nebo má na výběr ještě oddíl OK 99 Hradec Králové (http://ok99-ob.ok99.tmapserver.cz/) a kontaktovat nás; oba oddíly mají své klubovny nedaleko sebe u rybníku Biřička.

Pokud je z Východních Čech tak bych doporučil stránky Východočeské oblasti (http://www.vco-ob.cz/index.php), kde si může dohledat oddíl nejblíž svému bydlišti. Mimochodem Východní Čechy jsou jedním z nevýznamnějších center orientačního běhu u nás. Vedle početné základny v Hradci Králové je to potom oddíl Lokomotiva Pardubice nebo Sportcentrum Jičín a mnoho dalších.

A pokud je odjinud, tak je možné odkázat na oficiální  stránky Českého svazu orientačních sportů  http://www.orientacnisporty.cz/, nebo na nejvýznamnější OB-blog (http://www.lpu.cz/beda/), který je zároveň výborným rozcestníkem.  Mimochodem, vedle orientačního běhu je možné ještě závodit na horském kole (MTBO) nebo na lyžích (LOB).

Ve svém oddílu máte několik tréninkových skupin. Jak například probíhají tréninky? A jak často trénují?

Kvalita i kvantita tréninků se mění jak podle toho o jakou věkovou skupinu se jedná, tak v jaké fázi sezony se nacházíme. Hlavní závody v sezoně jsou od května do začátku října, trénuje se převážně v lese, většinou v Hradci nebo v okolí, společné tréninky bývají 1-2 týdně. Zimní období je přípravné a společné tréninky probíhají většinou v tělocvičně. Během roku máme i několik soustředění, v zimě lyžařských.

Zatímco u žactva (do 14 let) jde hlavně o „školu hrou“ a u veteránů (od 35 let) o zábavu, štíhlou linii nebo životní styl; tak výkonnostní trénování se týká většinově dospělých, juniorů a dorostu. O tom, jak vypadá trénink orientačního běžce v průběhu roku, by mohl být samostatný rozhovor; ve stručnosti – jsou to tréninky, které rozvíjí vytrvalost, rychlost a sílu a na druhé straně to jsou také mapové tréninky. Trénink také vypadá jinak v přípravném období,  a jinak těsně před závody.

Co nyní čeká oddíl Orientačního běhu SHK do konce roku?

Za pár dní začíná podzimní sezona a s ní 22.září Mistrovství ČR na klasické trati (Rejvíz) a o týden později MČR štafet a klubů (Jablonec). Na podzim také proběhne Mistrovství Evropy dorostu a my doufáme, že se nominuje i náš závodník Vojta Netuka.

Jinak bych ale vedle toho zmínil i akci, kterou máme letos za sebou. V červenci jsme s OK 99 Hradec Králové pořádali Juniorské mistrovství světa, což byla jistě zatím nejvýznamnější akce, kterou jsme připravovali, a podle ohlasů dopadlo velmi úspěšně.

A co plány na rok příští?

Co se týká závodnické činnosti, tak Vojta Netuka jako člen reprezentačního týmu dorostu jistě nějaké plány má (a to nejen příští rok); na republikové úrovni bude úspěchem zisk nějaké individuální medaile z MČR a potom také boj o přední pozice jak v České lize klubů, tak na MČR štafet a klubů.