TJ Slavia Hradec Králové ve svém středu ukrývá také oddíl orientačního běhu. V rozhovoru s Jakubem Weinerem jsme si povídali o historii i o úspěších tohoto oddílu.
Oddíl orientačního běhu Slavia Hradec Králové vznikl v březnu 1984, když se od tehdejšího oddílu Rudá Hvězda Hradec Králové (později Policie HK a dnes OK99 HK) oddělilo několik dospělých a část žactva.
V našem oddílu máme několik bývalých i současných (doufáme, že i budoucích) reprezentantů ve všech hlavních věkových kategoriích (dospělí, junioři, dorostenci). Největším mezinárodním úspěchem je jistě bronzová medaile Michala Jedličky, kterou spolu s Michalem Horáčkem (Liberec), Rudolfem Ropkem (Jičín) a Radkem Novotným (OK 99 Hradec Králové) získal v závodě štafet na Mistrovství světa 2001 ve Finsku.
Z republikového pohledu máme několik vítězů z mistrovství ČR v individuálních závodech (například opět Michal Jedlička, Zuzka Jedličková, Eda Šmehlík, a další), v týmových soutěžích je to nepochybně dvojnásobné vítězství na MČR 2006. Štafety mužů vyhráli David Hepner, Václav Komanec a Michal Jedlička, druhý den potom zvítězil sedmičlenný tým dospělých David Hepner, Věra Mádlová, Eda Šmehlík, Martina Fejlková-Hepnerová, Václav Komanec, Zuzka Stehnová-Jedličková, Michal Jedlička. V roce 2008 tým dospělých potom zvítězil v České lize klubů (dlouhodobá soutěž).
Pokud je z Hradce Králové, tak zavítat buď na webové stránky našeho oddílu Slávia Hradec Králové (www.shk-ob.cz) nebo má na výběr ještě oddíl OK 99 Hradec Králové (http://ok99-ob.ok99.tmapserver.cz/) a kontaktovat nás; oba oddíly mají své klubovny nedaleko sebe u rybníku Biřička.
Pokud je z Východních Čech tak bych doporučil stránky Východočeské oblasti (http://www.vco-ob.cz/index.php), kde si může dohledat oddíl nejblíž svému bydlišti. Mimochodem Východní Čechy jsou jedním z nevýznamnějších center orientačního běhu u nás. Vedle početné základny v Hradci Králové je to potom oddíl Lokomotiva Pardubice nebo Sportcentrum Jičín a mnoho dalších.
A pokud je odjinud, tak je možné odkázat na oficiální stránky Českého svazu orientačních sportů http://www.orientacnisporty.cz/, nebo na nejvýznamnější OB-blog (http://www.lpu.cz/beda/), který je zároveň výborným rozcestníkem. Mimochodem, vedle orientačního běhu je možné ještě závodit na horském kole (MTBO) nebo na lyžích (LOB).
Kvalita i kvantita tréninků se mění jak podle toho o jakou věkovou skupinu se jedná, tak v jaké fázi sezony se nacházíme. Hlavní závody v sezoně jsou od května do začátku října, trénuje se převážně v lese, většinou v Hradci nebo v okolí, společné tréninky bývají 1-2 týdně. Zimní období je přípravné a společné tréninky probíhají většinou v tělocvičně. Během roku máme i několik soustředění, v zimě lyžařských.
Zatímco u žactva (do 14 let) jde hlavně o „školu hrou“ a u veteránů (od 35 let) o zábavu, štíhlou linii nebo životní styl; tak výkonnostní trénování se týká většinově dospělých, juniorů a dorostu. O tom, jak vypadá trénink orientačního běžce v průběhu roku, by mohl být samostatný rozhovor; ve stručnosti – jsou to tréninky, které rozvíjí vytrvalost, rychlost a sílu a na druhé straně to jsou také mapové tréninky. Trénink také vypadá jinak v přípravném období, a jinak těsně před závody.
Za pár dní začíná podzimní sezona a s ní 22.září Mistrovství ČR na klasické trati (Rejvíz) a o týden později MČR štafet a klubů (Jablonec). Na podzim také proběhne Mistrovství Evropy dorostu a my doufáme, že se nominuje i náš závodník Vojta Netuka.
Jinak bych ale vedle toho zmínil i akci, kterou máme letos za sebou. V červenci jsme s OK 99 Hradec Králové pořádali Juniorské mistrovství světa, což byla jistě zatím nejvýznamnější akce, kterou jsme připravovali, a podle ohlasů dopadlo velmi úspěšně.
Co se týká závodnické činnosti, tak Vojta Netuka jako člen reprezentačního týmu dorostu jistě nějaké plány má (a to nejen příští rok); na republikové úrovni bude úspěchem zisk nějaké individuální medaile z MČR a potom také boj o přední pozice jak v České lize klubů, tak na MČR štafet a klubů.