- Rubrika

Olympiáda patří do svobodné země

30.4.2008

Kam se ztratil smysl Olympijských her, kterým již od antiky má být tužení těla a očištění ducha? Má se jednat o událost čistě sportovní, ale v posledních letech se zde stále častěji objevuje politický podtext. A letošní letní olympijské hry v čínském Pekingu opět nastolily olympiádu jako politickou otázku.

To s sebou přináší řadu kontroverzních témat: Bude to olympiáda krve? Můžeme nechat čínskou vládu uchopit olympijský oheň – symbol míru – bez neupozornění na nepřehlédnutelné porušování lidských práv v čínské metropoli? Proč jsou olympijské kruhy – nejvyšší olympijský symbol – v souvislosti s Pekingem zobrazovány jako kruhy z ostnatých drátů, nebo kruhy složené z vězeňských pout? Jak se mohou Olympijské hry – symbol míru, demokracie a humanity – odehrávat v komunistické Číně?

Přechází mi mráz po zádech, když si vzpomenu na obrázky a fotografie, zveřejněné různými nezávislými médii, zachycující rozporuplnou situaci v zemi se dvěma tvářemi. Na jedné straně prosperující metropole s obrovským potenciálem, na straně druhé porušování lidských práv. O to paradoxnější se mi potom zdá motto pekingské olympiády – „Jeden svět, jeden sen.“ Možná by si tento komunistický stát měl uvědomit, že pro některé je jejich sen spíše noční můrou. Dalším paradoxem jsou maskoti olympiády, jež se jmenují „Šťastné děti“ – kolik dětí bylo šťastných po Čínské anexi Tibetu?

Položme si otázku: Opravdu chceme, aby se Olympijské hry uskutečnily v Pekingu? Opravdu chceme další Berlín 1936? Další přetvářku, faleš a lži?

A proto říkám ANO Olympijským hrám, ALE jen ve svobodné a demokratické Číně. Protože Olympijské hry se musí odehrát v mírovém prostředí. Vždyť olympijský oheň má šířit světlo a štěstí, mír a přátelství, naději a sny všech lidí celého světa – tedy i Číňanů. Ale to už nesouvisí se samotným sportem, jako takovým, ale spíše s politikou současného světa.

To mě vede k závěru, že podstata Olympijských her, tedy to nejdůležitější, že olympijské hry by měly být událostí sportovní, nikoli politickou, se dnes již téměř vytratila.