FITES ( Filmový a televizní svaz ) je významná odborová a lobystická organizace, založená už v roce 1965 a v roce 1970 zakázaná, po roce 1989 obnovená. Sehrála významnou roli v událostech roku 1968 ( to byl také důvod jejího zákazu ). Jejím prvním předsedou byl filmový režisér Martin Frič. Nynější předseda odstoupil z funkce kvůli proesionálnímu pochybení.
Ve čtvrtek podal demisi předseda FITESu ( Filmového a televizního svazu) Jan Kraus. Filmový a televizní svaz je významnou odborovou organizací, která lobuje za zájmy uměleckých pracovníků filmu a televize. Kraus podal demisi kvůli svému pochybeni, kdy do televizní show, kterou provozuje na ČT 1, pozval známou zpěvačku Helenu Vondráčkovou a poskytl jí neadekvátně velký prostor k prezentaci svého stanoviska v obchodním sporu, který vede proti Martě Kubišové. Vondráčková Kubišovou žaluje pro údajný ušlý zisk. Kraus stanoviska Vondráčkové nijak nekorigoval a dopustil se tak prohřešku proti novinářské etice. Kraus se bránil tím, že pořad „Uvolněte se, prosím“, kde Kraus vystupuje v roli moderátora, který si zve do studia známé osobnosti českého veřejného života, není pořadem publicistickým, nýbrž zábavným, a požadavek vyváženosti se na něj proto nevztahuje. Ve čtvrtek však přesto podlehl tlaku a oznámil, že rezignuje na svoji funkci.
Ironií je, že pořad Uvolněte se, prosím, ač zábavný, a nikoli publicistický, je jedním z nejvyváženějších pořadů v českých médiích. Kdo pořad sleduje, nemá šanci poznat, jaké jsou Krausovy politické názory. To u mnoha publicistických relací zdaleka neplatí a u zábavných pořadů, pokud se otřou letmo o politiku, už vůbec ne.
Kraus je nejen nestranný ( mimo exces s Vondráčkovou a jejím soukromoprávním sporem ), ale pokud si pozve do svého pořadu politika, pak dokáže být i vůči jeho případným prohřeškům a neschopnostem také tvrdý, ovšem bez toho, že by nějaké politické barvě nadržoval. To je asi skutečný důvod tvrdé kritiky, která se snesla na jeho hlavu po jeho selhání ( zcela ojedinělém v jeho kariéře ) zejména ze strany mediálních rad a politických kruhů.
Kraus politiky často tvrdě kritizuje a ironizuje, a to i ty, které média oslavují.
Známý je pořad s političkou Kateřinou Jacques, kde tato dáma velmi vehementně propagovala biomasu až do doby než dnes už bývalý předseda FITESu položil zdánlivě celkem nevinnou otázku, co že to ta biomasa vlastně je. Celý národ pak měl možnost se přesvědčit na vlastní oči, jací odborníci sedí ve sněmovně.
Podobných přesných zásahů má však Kraus na svědomí více, a tak se nelze divit, že ho politici vesměs nemilují. Bojí se prý do jeho show chodit.
To jsou pravé, skryté důvody kampaně, která se proti Krausovi zvedla po jeho ojedinělém excesu.
Jaké jsou skutečné politické názory bývalého předsedy Filmového a televizního svazu? To je těžké určit. Často bývá považován za exponenta ČSSD, to však může být zdání dané tím, že své názory halasně neprezentuje a neplete si zábavu s propagandou, takže mezi ostatními baviči, publicisty a moderátory tím pádem opticky působí jako by byl výrazně nalevo. Což ale vůbec nemusí být pravda. Navíc Kraus často zdůrazňuje, že je také úspěšným podnikatelem, člověkem, který se dokáže postarat sám o sebe velmi dobře.
Je však také pravdou, že byl jedním z těch, kdo zpovídali Paroubka v jeho nové propagační knize ( vedle Arnošta Lustiga a Jiřího Krampola ). Také se kdesi vyjádřil v tom smyslu, že má vážné výhrady k ODS ( což ovšem neznamená automaticky, že by musel být přívržencem oné druhé velké strany na naší politické scéně ).
Na druhé straně jeho vztah k Heleně Fibingerové, člence jedné z mediálních rad, která je nominantkou právě ČSSD není ideální. Řekl o ní, že má v hlavě bradla, což těžko lze nazvat výrazem sympatie.