Nejstarší písemná zmínka o dnešní metropoli jižních Čech nese datum 10. března 1265. Potvrzuje, že zvíkovský purkrabí Hirzo předává řádu dominikánů pozemky pro výstavbu kláštera. Oslavy připomínající kulaté výročí této události začnou rovněž 10. března a budou pokračovat celý rok. Vrcholem se stane odhalení sochy Přemysla Otakara II. coby zakladatele města. Dojde k němu 28. října.
Bohatý program zapůsobí na četný lid místní i přespolní od samého začátku. V úterý desátého dne třetího měsíce se hlavní budějovické náměstí nesoucí jméno po „králi železném a zlatém“ oděje do vlajkové výzdoby a bude svědkem multimediální show Magické Budějovice. Již dopoledne dojde na radnici k slavnostnímu přednesu Hirzovy listiny a zápisu do kroniky, načež představitelé ČNB ukážou dvousetkorunovou jubilejní minci. „Možnost k zakoupení mince bude velmi omezená,“ lituje Dana Matějková z magistrátu.
Kostýmovaná propagace městské slavnosti navodí atmosféru před podvečeními open air koncerty domácího He Bandu a zlaté slavice Lucie Bílé. Po setmění dojde na světelné efekty, akrobatická vystoupení a pyrotechnická kouzla. V půlhodinovém představení si zahrají všichni přítomní, také budova radnice nebo Černá věž. Návštěvníci se podle světelných paprsků rozmístí na hektarové ploše do tvaru srdce a budou sami sebe sledovat na obří obrazovce. Potom zakloní hlavy při ohňostroji a čeká na ně i překvapení.
Od začátku oslav budou v Radniční výstavní síni přístupné originály pohřebních insignií Přemysla Otakara II., které nechal zhotovit jeho syn Václav II. Zápůjčka z Pražského hradu zůstane budějovické veřejnosti na odiv do 24. března. Poslední březnový týden ji vystřídá kopie císařské koruny z majetku Středočeského kraje, jejímž stálým domovem je hrad Karlšetjn. Originál zhotovený ve druhé polovině 10. století opatrují ve vídeňském Hofburgu.
Ve čtvrtek 12. března se v prostorách Státního okresního archivu v Rudolfovské ulici uskuteční vernisáž výstavy Město králů, která přiblíží vztah korunovaných panovníků k Českým Budějovicím. Poslední březnovou neděli zpestří Staročeská velikonoční ulička v Panské ulici a také na Piaristickém náměstí, kde se v rámci jarního řemeslného trhu seznámí návštěvníci s velikonočními tradicemi a zvyky.
Od 25. do 30. dubna potrvá akce nazvaná Autobuď. Speciální autobus se promění v kino s projekcí starých dokumentů a fotografií. Na jednotlivých zastávkách se ve spolupráci s Jihočeským divadlem odehrají historické výjevy. Velký středověký jarmak v centru města se uskuteční 12. – 13. června, na výstavišti u levého břehu Vltavy poběží od 12. června do 10. července Jubilejní průmyslová výstava. Do rámce oslav se začlení i tradičně pořádaný Majáles, také Galerijní noc, festival Múzy na vodě nebo Hudební slavnosti Emy Destinnové.
Nejvýraznější připomínkou 750. výročí se stane socha Přemysla Otakara II., pro jejíž odhalení chystané na 28. října vybírají radní jedno ze dvou vytipovaných míst v ulici Na Sadech. Umělecké dílo věnoval městu jeho autor František Postl. Slavnostní atmosféru určitě neztratí ani Vánoční trhy, prosincový koncert v katedrále Sv. Mikuláše nebo světová premiéra hry Archa naděje. Městský magistrát vyčlenil k jubileu dva miliony korun. Další peníze jsou na cestě. „Oslovili jsme řadu firem, které budou participovat na oslavách,“ ujišťuje primátor Jiří Svoboda.
Autor textu a foto Ladislav Lhota