O Křišťálový globus soutěží i Maličkosti

1.7.2019

Onur pracoval roky na vysokém manažerském postu farmaceutické firmy. Ke svému překvapení nakonec dostal padáka. Jemu to ale nevadí, měl stejně neshody se šéfem, nejade si něco lepšího a bude mu líp. S nižší pozicí než manažerskou se ale nespokojí. Chodí na pohovory, po nich mu už nikdo ale nevolá. Sem tam dostane nabídku jiné práce, s níž by ale musel slevit ze svých představ a pohoršil by si. Vždyť podle jeho vlastních slov se identifikuje skrz práci. O tu ale přišel a nejednou není ničím.

A zřejmě i pro svou ženu. Čím déle je bez práce, tím víc se prohlubuje manželská krize mezi ním a mladou učitelkou Bahar, která se bojí. Musís přece splatit hypotéku na byt. Chtějí si dál žít svůj standard, najímat si paní na uklízení, jezdit do práce autem, pořádat večeře pro přátele.

Jenomže Onur ne a ne slevit ze svých idálů a uznat, že všechno je lepší než nic.

Snímek sleduje krach manželství i destrukci obou v páru. Žena se na Onura, který je celé dny doma a nic neudělá na víc, zlobí. Ona se vrací domů utahaná z práce a musí se pustit do úklidu nepořádku, který přes den napáchal povalující se manžel. Ten se navíc chová nezodpovědně a přestal být tím mužem, kterého si vzala. On ji zase najednou považuje za chladnou materialistku, která mu nerozumí a nepodporuje ho. Kdo z nich se ve skutečnosti změnil a kdy?

Navíc Onurovi se vrací jeho halucinace, o nichž se vedou řeči. Je to těmi prášky, které vyráběli v jeho bývalé práci? Mají údajně prokázané vedlejší účinky. Onur, které je sám bere, však tvrdí, že žádné vedlejší účinky nepociťuje. Nebo bere léky právě kvůli svým představám? Ve snímku se prolíná skutečnost s minulostí a představami.

Turecké drama s prvky absurdní komedie Maličkosti soutěží na 54. Mezinárodním filmovém festival Karlovy Vary o Křišťálový globus.

Foto: kviff.com