- RubrikaRecepty

Nově otevřený Espressobar v centru Českých Budějovic láká na kvalitní českou kávu

17.3.2013

V úzké uličce s názvem Plachého, přímo u českobudějovického náměstí, byste kavárnu možná vůbec nečekali. V říjnu loňského roku zde byla jedna nově otevřena, přesněji řečeno Espressobar. Ten jsme navštívili, ochutnali zde několik druhů kávy a popovídali si se sympatickou majitelkou Terezou Dolečkovou.

Místo pro milovníky dobré kávy

Sama mám kávu velmi ráda. Když se mi naskytla příležitost, napsat článek o kavárně, neváhala jsem ani vteřinu a vyrazila se do ní podívat. První dojem z kavárny byl, stejně jako kavárna sama, velmi příjemný. Když vejdete dovnitř, dýchne na vás pohodová atmosféra. Na začátek jsem si objednala Caffé Latté a začala jsem se zajímat, jak vlastně Espressobar vznikl.

„Seběhly se určité okolnosti a já měla možnost založit si kavárnu, což jsem vždycky chtěla. Zpočátku jsem myslela na něco malého a tyto prostory se hodily,“ popisuje vznik Espressobaru Tereza. Společně se svým manželem a kamarádkou se zde střídají každý den od pondělí do pátku. Přestože Espressobar funguje teprve pár měsíců, začíná se pomalu dostávat do povědomí obyvatel Českých Budějovic.

Interiér Espressobaru.

Zpočátku měla Tereza pochybnosti. Místo se zdálo zapadlé, prostory malé. Nakonec však zjistila, že to je strategické poloha. A teď je za to ráda. „Lidé nám říkají, že takové podniky by tady měly být a fandí nám. Často si pochvalují, že Espressobar rozsvítil ulici“, popisuje Tereza reakce zákazníků.

Podle majitelky kavárna nemá být pouze oddychovým místem pro milovníky kávových nápojů. Ale také místem pro seznamování. Komorní prostor uvnitř totiž umožňuje lehké navázání kontaktů mezi zákazníky. Vznikají tak nové vztahy a vazby.

Tak jsem neváhala a při pití druhého šálku (tentokrát Latté Macchiato s vanilkovou příchutí) se dala do řeči s přítomnými hosty. I Honza z Budějovic si kavárnu pochvaluje. „Před nějakou dobou jsem to tady zaregistroval. Mám rád takové prostory. Káva je super. Určitě se sem budu vracet.“ Občasným zákazníkem je i pan Richard, poslední dny sem chodí často. Sám tvrdí, že tato káva nemá v Budějovicích obdoby.

V neposlední řadě dávají v kavárně důraz také na ekologii: „Třídíme odpad, šetříme přírodu.“ A tak si sem můžete přinést svůj vlastní hrnek, do kterého dostanete svou oblíbenou kávu. Všechny nápoje tak budete mít o korunu levnější.

Dokonalá chuť záleží na přípravě

O kávu se Tereza intenzivněji zajímá přes pět let a když se rozhodovala o dodavateli pro svojí kavárnu, jednoznačně vybrala La Bohéme Café. „S touto českou pražírnou jsem měla zkušenosti již z předchozích projektů, káva od nich mi nejvíce chutná.“

La Bohéme Café dováží a praží mikroplantážní, organické i bezkofeinové odrůdy arabika z celého světa přímo z místa původu. Odrůdy kávovníku Arabica jsou pěstované v těch nejlepších vysokohorských podmínkách. Káva je kupovaná přímo od pěstitelů a farmářů, kteří ji pěstují s velkou péčí a lpí na vysoké kvalitě.

Jedním z nejdůležitějších požadavků pro dokonalou chuť je také čerstvost kávy. Díky tomu, že se káva mele těsně před její přípravou, zachová si tak své aroma.

Latte Macchiato

Zelená káva z čaje Matcha

Specialitou podniku je Matcha Tea. Jedná se o mletý čaj, který je nejstarší odrůdou zastiňovaných japonských zelených čajů. V Espressobaru vám z něho připraví třeba Matcha latté, cappuccino i macchiato. Mimo jiné tento čaj s tisíciletou tradicí obsahuje velké množství antioxidantů, je vhodný pro diabetiky, pomáhá uklidnit mysl a zlepšuje náladu, má pozitivní vliv na paměť a koncentraci.

Takový nápoj jsem v životě nepila. Samozřejmě, že jsem neodolala a nechala si připravit Matcha cappuccino. Vůně zeleného čaje, hráškově zelená barva, jaká asi bude chuť? Překvapivě dobrá! Matcha Tea v kombinaci s mlékem chutnal výtečně. Oproti zelenému čaji, který se pouze vylouhuje, se u tohoto nápoje konzumují celé lístky. Matcha Tea je totiž semletý na prášek, a proto má tak významné nutriční hodnoty a vlastnosti.

Matcha tea

Co nikde jinde v Českých Budějovicích nenajdete, jsou exkluzivní čaje firmy Harney&sons. V nabídce této celosvětově známé značky najdete černé, zelené, bílé i bylinné čaje. Známkou kvality je jistě i fakt, že čaje značky Harney pijí i v Buckinghamském paláci. Především anglická královna je miluje.

Návštěvu jsem završila sladkou tečkou – lahodným tvarohovo-makovým koláčem (mimochodem sézónní domácí zákusky jsou v Espressobaru na denním pořádku). A tím je můj článek u konce. Tak se přijďte přesvědčit sami!