- RubrikaKULTURA

Nové album kapely IMODIUM Valerie vychází 25.10.

23.10.2013

Ovšem speciální křest se bude konat v Megastoru Bontonlad v Praze již dnes 23.10. v 17,00.

Broumovská rocková čtveřice Imodium se znovu hlásí. Tři roky po předešlém albu „Polarity“ vydá 25. října u Supraphonu čtvrtý řadový počin ve své diskografii, kolekci třinácti písní nazvanou „Valerie“. Album, které kapela pokřtí dva dny před vydáním v pražském Megastoru Bontonlandu na Václavském náměstí, vznikalo od jara do podzimu letošního roku a kapela na něm pracovala v několika studiích s producentem Martinem Volákem. Tím producentem, se kterým v roce 2004 natočila stejnojmenné debutové album.

Název novinky napovídá, že by mohlo jít o koncepční dílo. Imodium ostatně už koncept předvedlo na předešlém dvojalbu „Polarity“, které rozdělilo na část elektrickou a akustickou.

Kytarista Thom říká: „Nejedná se o koncept v pravém slova smyslu. Nejen že je to disciplína, na kterou si netroufáme, ale koncepční album nám přijde svazující. Naše deska je přesto vlastně o dvou postavách. O chlapci, který potkal svou osudovou dívku Valerii. Valerie je ta, která vás svým způsobem ničí a vy se přesto nedokážete odloučit, žít, existovat bez ní. Uděláte pro ni vše, i přesto, že vás vědomě deptá.“

Thom mimoděk odkazuje na videoklip ke stejnojmenné skladbě (http://y2u.be/5h_mlypwFEw), který kapela zveřejnila v září. Právě v něm se osudová Valerie poprvé představila. Má svůj předobraz?

„Myslím, že i já jsem v životě na někoho, jako je Valerie, narazil. Příběh na desce je ale posbíraný z několika míst. Několik mých přátel vlastně prožilo celkem identický příběh. Některé to dost semlelo a dlouho se z toho dostávali. Rád bych připomněl, že vše funguje i opačně. I muž může táhnout ke dnu ženu, pochopitelně. A fascinuje mě, jak jsou ty příběhy identické napříč generacemi,“ vysvětluje Thom.

Valerii najdeme samozřejmě i na obalu alba nové desky. Jeho autorem jsou Martin Linhart, režisér prvního klipu k desce, a sama kapela. Dívky za Valerií se rekrutují z řad fanynek Imodia. K focení se přihlásily po výzvě na Facebooku.

„Fotilo se na jedné výškové budově v Hradci Králové. Vtipné bylo, že jsme v dešti, větru a asi patnácti stupních museli dívkám sdělit, že budou jen ve spodním prádle, košili a bosé. Klaplo to ale, šly do toho a mají náš neskonalý obdiv,“ vzpomíná Thom.

Hosty alba jsou Honza Křížek, jenž hraje na piáno, a zpěvačka skupiny Nanosféra Žanett Vargová.

Album vyjde v pátek 25. října u Supraphonu. Již 23. října, o dva dny dříve, se ale v pražském Megastoru Bontonland na Václavském náměstí uskuteční od 17:00 autogramiáda s premiérovým prodejem desky. Imodium při tom odehraje krátký akustický set společně s pianistou Honzou Křížkem a každý návštěvník obdrží jako dárek limitovaný výběr z merchandisu kapely. Další najdete v oficiální FB události zde: https://www.facebook.com/events/245237435627974

V listopadu startuje Valerie Tour, jehož zastávky najdete níže a při kterém se čtveřice vrátí na pódia s programem, v němž bude kladen důraz na písničky z nového alba.

„Od začátku do konce děláme kolem turné věci mnohem precizněji a snažíme se vše promýšlet. Počínaje místy, kam přijedeme, přes organizaci, promo až po koncerty jako takové, na které teď s sebou poprvé povezeme scénu. Chceme, aby lidé pohodlně sehnali lístek, aby si koncert maximálně užili a aby měli na co vzpomínat. O to všechno se snažíme. Mimo to, křtít se bude na více místech a vždy budeme mít na křtech hosty,“ říká Thom.