- RubrikaSportuj

VIDEO: Zpevněte si postavu s pole fitness!

31.5.2013

Když se řekne tanec u tyče, většina lidí si představí go-go tanečnice na diskotéce nebo u baru. Není ale tanec u tyče jako tanec u tyče, na to pozor! Už i v České republice existují instruktoři a místa, kam na lekce pole dance & fitness může kdokoliv zavítat. Jen v Praze už jich je asi deset. Kromě atraktivního pohybu a zábavy se ale také připravte na nelehkou námahu. Při pravidelném cvičení se ovšem každý za odměnu dočká krásně vytvarované postavy.

 „S cvičením na tyči jsem začala koncem roku 2009 jako s novým koníčkem. Propadla jsem tomu ale natolik, že jsem v říjnu loňského roku otevřela vlastní studio. Zájem o tuto novou tanečně sportovní disciplínu stále roste,“ uvádí Jarmila Ptáčníková, majitelka studia Vertigo pole fitness, zakladatelka první ligy v pole dance & fitness v ČR Pole battle league a viceprezidentka Českého svazu pole dance & fitness. „Velkou výhodou tohoto sportu je, že na rozdíl od ne úplně zábavného posilování ve fitku se soustředíte především na techniku provedení triku a to, že se u toho neustále zvedáte a šplháte, už tolik nevnímáte. Provozování pole fitness se stalo nejen módní záležitostí, ale pro mnohé ženy také závislostí. Taneční tyče si instalují doma v obýváku či kuchyni a plní svá fotoalba a facebookové stránky svými triky a pózami. Trénují několikrát týdně a s lehkou nadsázkou lze říci, že si své křivky tvarují téměř před očima.“

Postavu si díky Pole Fitness může zpevnit každá, kdo se tomuto typu pohybu bude pravidelně věnovat. „Největší změny jsou průběžně patrné na pažích, ramenou a břiše, postupně u těžších cviků se přidávají také stehna a záda,“ upřesňuje profesionální lektorka z Vertigo Pole Fitness.

Na „umění u tyče“ je zajímavé jistě i to, že mu začínají přicházet na chuť i muži. Triky, které nacvičují, jsou na úrovni vyšší gymnastiky, fitness a akrobacie, takže se jedná opravdu o náročný trénink, který vyžaduje zpevněný svalový korzet a kapku mrštnosti. Ve světě mají už muži i své kategorie v rámci různých šampionátů, v České republice zatím spíše převládá ostych na trénink k tyči zajít.

Jedná se o nějakou převratnou novinku? Ne tak docela. Pole fitness totiž vychází ze starých gymnastických sportů a je spojením šplhu na stožár, prvků čínského cirkusu a indického fitness umění zvaného mallakhambha. Naproti tomu pole dance vznikl v Kanadě a USA na putovních veletrzích během hospodářské krize, kdy spoře oděné ženy tančily kolem sloupu uprostřed stanu. Pole dance fitness, jak jej známe dnes, je kombinací obou těchto stylů – jak gymnasticko-akrobatického, tak svůdně tanečního.

Ve světě se už delší dobu diskutuje, že by se pole dance&fitness měl stát plně respektovaným sportem a mluvilo se i o jeho zařazení na olympijské hry. „Mnoho profesionálů usiluje o to, aby byla z pole dance sejmuta image nemravnosti, protože jakmile lidé slyší „U TYČE“, hned mají svou vlastní zkreslenou představu.“