- RubrikaKULTURA

Není české Turbo, jako to maďarské Turbo – to se po Sázavafestu už ví

7.8.2013

Maďarská kapela Turbo vystoupila na Sázavafestu v pátečním programu. A baskytarista Jero a kytarista David odpověděli na několik otázek. Například se dozvíte jak nazývají svojí muziku, nebo jak vůbec vzniká jejich muzika.

Jste číslo 1 v Maďarsku ve vašem stylu hudby. Proč myslíte že to tak je?

Jero: Nikdo nám to neřekl. (smích) Tak to děkujeme. (smích) My se snažíme míchat rockovou muziku a styl muziky 70. a 90.let. Snažíme se je mixovat. Je to také především tím, že se snažíme být kapelou. Je nás v kapele pět a snažíme se pořád fungovat jako kapela. Snažíme se užívat si společnost toho druhého a když jsme spolu jsme silní.

Jak Turbo začalo?

Jero: Bylo to asi v roce 2005. Já jsem se přidal o dva roky později. A na začátku bylo to, že všichni hráli v jiných kapelách v Maďarsku. Většinou na undergroundové scéně. Některé byly populární, některé míň známé. Měli jsme už ale nějaké základy.

Jak bys popsal vaší muziku.

Jero: V jednom slově je to rock. Má ale psychedelické znaky. Je melodická. Takže abych to shrnul – Melodic-psychedelic-energic-rock music.

Máte nějaké idoly?

Jero: Idoly? Každý z nás má. Když jsem byl náctiletý, tak v těch 90. letech u mě v pokojíku hrál například Jimi Hendrix, The Beatles nebo Pink Floyd.

Měli jste již nějaký koncert v České republice?

Jero: Toto léto to je jediný si myslím. Tohle léto moc nehrajeme. Pracujeme na třetím albu.

Jak se Vám líbí tento areál?

Jero: Tak tento areál je parádní. Na podobném místě jsme hráli tady v České Republice. Bylo tam jezero a plavali jsme v něm.

Jak vůbec vzniká Vaše muzika?

David: Určitě to každý zná. My pouze otevřeme naše duše a snažíme se vnímat všechno kolem nás. A pak se to snažíme reflektovat do naší muziky. Tak to děláme.

Jero: Naše songy jdou především od nás. Z našich životů a z toho co prožíváme. Všechny nápady kytar přináší David. Poté pouze improvizujeme různé melodie a snažíme se, aby z toho vznikla píseň.

A jaké máte plány do budoucnosti?

Jero: Kdo ví (smích). Ne vážně. Je to pro nás velká otázka. Chceme dokončit album. V Maďarsku jsme už předvedli, co umíme. Chceme se dostat jinam. Máme sice dost fanoušků, ale chceme jich víc (smích) Doufám, že se ještě dostaneme do jiných států, Bulharsko, Rumunsko, a další.  Chceme se prostě dostat do Evropy. Máme dobrou muziku, kterou nikdo moc nehraje.

Máte nějaký vzkaz pro Vaše české fanoušky?

Jero: Přijďte na náš koncert a užívejte si muziku, kterou děláme. A buďte otevření tomu co my děláme. A myslím, že to bude sranda (smích)