- Rubrika

Němci vylepšili taktiku, Portugalci jim nestačili

19.6.2008

První čtvrtfinálový zápas je odehrán. Na basilejském stadionu St. Jakob Park dnes fotbalové utkání Němců proti Portugalcům pískal švédský rozhodčí Fröjdfeldt, který na Euru pískal i zápas Čechů proti Turkům.

První gól zápasu z kopačky Bastiana Schweinsteigera (viz. foto) padl ve 22.minutě. Naběhl si na přihrávku Podolského a míč trefil přesně k tyči. Schweinsteiger si tak vynahradil nedobrovolnou pauzu v předchozím utkání, které díky červené kartě shlédl pouze z tribuny. „Dnes jsme hráli pro trenéra. Ukázali jsme, že umíme bojovat, že umíme vyhrát. Jsme mezi první čtyřkou, další zápas budeme hrát stejným způsobem a uvidíme,“ řekl Schweinsteiger po zápase.

Zákaz přístupu na hřiště měl pro změnu trenér německé reprezentace Joachim Löw. Trest za distanc kvůli nevhodným poznámkám při zápase Německo-Rakousko si dnes musel odsedět na tribuně. Neměl přístup ani do kabin hráčů při poločasové pauze. „Je to daleko od hřiště, není moc dobře vidět na hru a nedá se nic sdělit hráčům,“ odpověděl Löw na otázku, jaké pro něj bylo být celý zápas zavřený v zasklené VIP lóži na tribuně. „Jinak jsem samozřejmě velmi štastný. Podařilo se nám stanovit účinnou taktiku. Ty hry před tím nebyly ideální. V tomto zápase se projevila dobrá organizace hry a disciplína hráčů. Tým se výborě sladil. Teď si počkáme, s kým se setkáme v semifinále. Máme pár dní na odpočinek a na přemýšlení,“ dodal trenér německého týmu. „Uděláme všechno pro to, abychom se dostali do finále.“

Ve 27. minutě centroval na bránu Schweinsteiger, portugalská obrana byla neúčinná, Klose zvýšil parádní hlavičkou na 2:0.

Pět minut před koncem prvního poločasu snížíl náskok Němců Nuno Gomes. Nejprve do brány mířil Ronaldo. Jeho střelu německý gólman ještě stačil vyrazit, míč se však vzápětí dostal do blízkosti Gomese, jehož střelu tečoval do vlastní sítě Metzelder. První poločas zkončil 2:1.

Další povedenou hlavičku jsme mohli vidět v 61. minutě. Dvaatřicetiletý záložník Michael Ballack zvýšil po centru s chutí hrajícícho Schweinsteigera skóre Němců na 3:1. Opakovaný televizní záznam však jasně ukázal, že si Ballack pomohl faulem na portugalského obránce, což také trenér Portugalců Scolari vehementně reklamoval. Rozhodčí však při uznání gólu nezaváhal.
„V minulých dvou zápasech nám chyběla kreativita a nápady. Změnili jsme ale taktiku a ukázali, co v nás dřímá,“ dodal Ballack při rozhovoru s redaktorem německé televize.

„Třetí gól byl samozřejmě faul. Myslím, že takový jsme si nezasloužili. Jinak jsme hráli výborně, oba týmy hráli výborně. My jsme ale nezvládli uskutečnit to, co jsme chtěli,“ řekl se smutkem ve tváři portugalský trenér Scolari. Letos odchází ze své funkce, jak je spokojený se svým výkonem? „Vždy jsem odevzdával pro Portugalsko to nejlepší.“

Druhý portugalský gól vstřelil do branky německého týmu pouhé tři minuty před kocem utkání Hélder Postiga. Vyrovnat už Portugalci nestihli, zápas skončil 3:2 a Němci postupují do semifinále.

foto: uefa.com