- RubrikaFilm

Nejzajímavější německé, rakouské a švýcarské filmy opět v kinech – festival Das Filmfest začíná už příští týden

13.10.2012

Německy mluvené filmy míří do českých kin a opět nabídnou pestrou paletu témat i uměleckých přístupů. Přehlídku DAS FILMFEST, která přináší nejúspěšnější a nejaktuálnější snímky uplynulé sezóny, budou hostit od 17. do 21. října pražská kina Lucerna a Atlas a brněnské kino Art. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na osvědčená režisérská jména i pozoruhodné debuty. Tematické spektrum se rozpíná od punkové skejťácké pohádky, přes neotřelý pohled na život turecké komunity, neonacismus v současném Německu, sondy do doby nedávno minulé, rodinná dramata, thriller až po komedie a hudebně atraktivní snímky. Letošní sedmý ročník DAS FILMFESTu nabízí na čtyřiadvacet hraných a dokumentárních filmů ve čtyřech tematických sekcích FOKUS FRAU, BERLÍN VE FILMU, DAS FILMFEST SPEZIAL a DIE DOKU.

Festival zahájí snímek Co zbývá (Was bleibt) německého režiséra Hanse-Christiana Schmida, který byl uveden v soutěži na letošním Berlinale. Tvůrce v něm opět prokázal svůj cit pro přesné vystižení sociálního prostředí a složitých rodinných vztahů. Tentokrát se mu podařil plastický portrét rodiny, balancující navzdory své liberálnosti a kultivovanému blahobytu nad propastí. Hostem festivalového zahajovacího večera bude vynikající představitelka hlavní ženské role Corinna Harfouch známá českému publiku například z filmů Klepání na nebeskou bránu, Parfém či Pád třetí říše. Film mimo jiné získal hlavní cenu na festivalu Filmkunstfest Mecklenburg-Vorpommern.

Programovou nabídku festivalu obohatí další hosté – režiséři, herci a umělci. Do Prahy přijede režisér Christian Petzold, držitel letošního Stříbrného medvěda za nejlepší režii na Berlinale. 20. října v kině Lucerna představí svůj film Barbara, který byl navržen na Oscara v kategorii neanglicky mluvených celovečerních filmů. Psychologickou road movie Na sklonku dne (Am Ende des Tages) osobní účastí doprovodí rakouský filmař Peter Payer, který za svůj snímek získal na Mezinárodním festivalu kriminálních filmů v Liège cenu diváků.

Vstupenky na festivalové snímky jsou v prodeji ve festivalových kinech v ceně 90 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Součástí festivalu jsou již tradičně oblíbená dopolední promítání pro školy. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut s Rakouským kulturním fórem v Praze a Švýcarským velvyslanectvím v Praze. Více na www.dasfilmfest.cz.