- RubrikaNEWS

Nečas a Paroubek, dva nedobrovolní kamarádi

12.4.2010

Nečas a Paroubek se střetli poprvé ve vzájemném televizním duelu.

První předvolební debata nového šéfa ODS Nečase s Jiřím Paroubkem nepřinesla překvapení. Oba politici na sebe štěkali, hádali se, obviňovali se. Ale celkově patřil tento duel spíše k těm mírnějším, oba politici, a zejména Paroubek věděli, že po volbách mohou toho druhého potřebovat. Agresivita tudíž nepřekročila mez neúměrnosti. Paroubek totiž ví velmi dobře, že vítězství ve volbách nemusí znamenat totéž co úspěšné sestavení většinové vlády. Jeden z posledních výzkumů říká, že ČSSD vyhraje volby, ale pravicové strany budou mít většinu.

A řekněme si rovnou, že hlavní slovo bude mít prezident Klaus, který může vybrat dle své libosti. Nepsaný, ale právě že jen nepsaný úzus sice říká, že by napoprvé měl vybrat šéfa strany, která vyhrála volby. Koho ovšem vybere napodruhé? Měl by to být šéf druhé nejsilnější strany nebo jako posledně tatáž osoba jako v případě prvním, tedy zase šéf té strany nejsilnější? To už bude na prezidentovi, opravdu jen na něm.  Pokud místo toho vybere třeba Aničku Dajdou nebo nějakou praktikantku na hradě nebo dokonce obecního blázna z Dejvic, bude to rozhodnutí platné a jím vybraná osoba, přesněji loutka, bude právoplatně „sestavovat“ vládu. Jistěže za ni ji bude sestavovat pan prezident a jeho tým.

Klausovi nynější relativní bezvládí vyhovuje, neboť v tuto chvíli právě on je nejmocnějším mužem ve státě. Nezdá se, že by se své nynější pozice jen tak lehko vzdal. Navíc chce zůstat v české politice i po vypršení svého mandátu v roce 2013. A proto potřebuje v čele vlády a v čele stran loutky. Tak to prostě je. Proto byli Nečas s Paroubkem na sebe tak relativně hodní. Byl to souboj dvou politiků, kteří nemají po volbách své jisté. Kariéra jednoho jako druhého může po volbách snadno skončit. Dokonce i v případě volebního vítězství.

Podobné články