- Rubrika

Napínavý film s detektivní zápletkou V hlavní roli

29.2.2008

Již delší dobu patří nedělní večery na České televizi tuzemským filmům. Oslovuje jimi diváky, kteří si váží českých tvůrců a herců a rádi zakončí víkend příběhem z českého prostředí, příběhem, který je sice skoupý na akční scény a romanticky kýčovité zápletky, ale o to víc si vás získá svou reálnou podstatou. Tuto neděli 2. března ve 20:00 si pro vás Česká televize přichystala napínavý film s detektivní zápletkou pojmenovaný V hlavní roli.

Herecké obsazení je zárukou, že se bude na co koukat, navíc motiv vychází z hlavy scénáristy V. Šaška, který vytvořil scénář k filmovým dílům jako je Výchova dívek v Čechách nebo Přítelkyně z domu smutku. Jeho filmografie sčítá desítky titulů, kromě jiného se chopil dramaturgie mnoha Svěrákových filmů jako jsou Vratné lahve, Tmavomodrý svět, Kolja nebo Obecná škola. Režisérem filmu V hlavní roli je P. Slavík, který se v minulých letech věnoval převážně dokumentární tvorbě.

V hlavní roli stejnojmenného filmu se představí Milan Kňažko v roli herce Vorla, který dostává role převážně v detektivkách a mezi diváky je velice známý a populární. Vorel je postarší pán, večery rád tráví se sklenkou whisky po boku své ženy (Jana Krausová). Proto ho překvapí, když se jednou unavený vrátí z natáčení a jeho manželka není doma. Poleká ho to, protože jí ráno bylo nevolno, navíc je to pro něj tak nezvyklá situace, že se začne ještě v noci po ženě shánět. Volá její sestře Jolaně (Ivana Chýlková), jestli neví, co se s ní stalo.

V hlavě se mu honí všemožné varianty, co mohlo její zmizení zapříčinit. Přemýšlí nad potenciálním milencem, ale ví, že to k jeho ženě nesedí. Policii jeho starost přijde malicherná a tvrdí mu, že podobných případů jsou tisíce. Vorel se proto opět obrací ke své švagrové Jolaně a společně prožívají strach, který je sužuje. Obrat přichází, když Vorlovi volá neznámý muž a chce po něm pětimilionové výkupné. Tolik peněz on nemá, navíc se o tom bojí říct policii, protože únosci vyhrožují smrtí jeho ženy, pokud jim to sdělí. Případ je stále více komplikovaný, ještě víc ho zamotá naleznutý prsten Vorlovy ženy, který pro ni měl obrovskou cenu, takže ho téměř nesundavala. Policie stále nemá stopu a jelikož průběh případu se podobá jednomu z Vorlových filmů, herec přestává být poškozeným, ale stává se podezřelým. Kriminalista Stich (Petr Nárožný) ho nepřestává tlačit do kouta, navíc se ukazuje další skutečnost, že k ženině smrti by mohl mít velkou motivaci díky domu, v kterém žijí a jehož podíl by Vorel získal jen pokud by byl dům prodán – čemuž se Vorlova žena vždycky bránila nebo pokud by zemřela. Stejný motiv by mohla mít i jejich dcera (Lucie Vondráčková) nebo Vorlova švagrová Jolana, který by případný podíl připadl také.

Co mě na filmu nejvíce potěšilo, je to, že do poslední chvíle netušíte, kdo je pachatelem a kdo vlastně poškozeným, protože nikdo není ukazován v černém ani bílém světle. Proto spekulujete společně s vyšetřovateli a zjišťujete, že hranice mezi tím stát se poškozeným nebo podezřelým je skutečně tenká.

na obrázku režisér Petr Slavík s Milanem Kňažkem (www.ceskatelevize.cz)