- Rubrika50. MFF KV

Na Zakázané komnatě nic zakázaného není, jen je barevně bláznivá

5.7.2015

Jste připraveni na barevnou dvouhodinovou jízdu naplněnou mnohavrstevnými příběhy? Zakázaná komnata splňuje přesně to, čeho chtěl režisér Guy Maddin dosáhnout: „Chtěl jsem diváka ohromit, chtěl jsem, aby film svou barevností pochroumal lidem mozky“.

Film se otevře podrobnou instruktáží koupele od postaršího pána v rozhaleném županu a vzápětí vás hodí na palubu ponorky, odsouzené k zániku. Námořníkům dochází kyslík a nemůžou se vynořit na hladinu, proto sajou vzduch z bublin z lívanců, aby si zvýšili své šance na přežití. Málo věcí, které jsou ve filmu prezentovány jako fakta dávají smysl a v tom vlastně spočívá humor celého snímku.

Každá nová postava otvírá svůj příběh, do kterého se film okamžitě vnoří. Kolikrát to ani nemusí být postava a tak se setkáváme s příběhem sněhu, kníru mrtvého muže nebo s rozžhaveným snem vybuchujícího vulkánu.

Jedno mají ale všechny ministory stejné. Jsou hodně barevné a až groteskně zahrané. Postavy se do kamery zblízka pitvoří, některé role hrají jako v němém filmu a tak je doprovází titulky, jak to známe z černobílých snímků. Zakázaná komnata tak jako celek s jednotlivými kapitoly snaží upomenout nebo dát hold starým klasikám filmového světa.

Těchto miniepizod je filmu ohromné množství a navzájem se do sebe vrství a příběh mezi nimi přeskakuje. A přestože jich je taková kvantita, každá z nich má skvělý nápad a máloco se v nich opakuje. I tak jich na mne bylo až příliš. První hodinu jste zvědaví jaké podivnosti si na vás tvůrci připravili, kdežto druhou hodinu již čekáte, co z toho všeho, co bylo ukázáno, se poskládá dohromady, aby vám bylo představilo vrcholné zakončení. Bohužel to se ale nechystá.

Film má minimální část, která funguje společně a propojí jednotlivé nápady. Staví spíš na zábavnosti jednotlivých příběhů než na přesahu, který by spojil snímek dohromady.

Imagina

Kanada, 2015
Režie: Guy Maddin, Evan Johnson
Hrají: Roy Dupuis, Clara Furey, Louis Negin, Céline Bonnier, Karine Vanasse, Caroline Dhavernas, Paul Ahmarani, Mathieu Almaric, Udo Kier, Maria de Medeiros, Charlotte Rampling, Geraldine Chaplin

Zdroj foto: kviff.com