- Rubrika

Na jeviště zlínského divadla se po 30 letech vrací Švejk

19.6.2009

Divadelní adaptaci nejslavnějšího českého humoristického románu Švejk uvede Městské divadlo Zlín v sobotu 20. června. Představení je poslední premiérou této sezóny a zároveň první vzhled do sezóny následující. Hlavní roli nejvýznamnější knihy české literatury spisovatele Jaroslava Haška ztvární Jan Leflík.

„Hrdina románu Josef Švejk se stal naším národním majetkem. O obecné představě Švejka se nepochybně zasloužily i notoricky známé ilustrace Josefa Lady. Švejka tzv. každý zná. Většinou však jen zprostředkovaně. Kolik z nás jej skutečně četlo? Dodnes se vedou spory, zda byl Švejk opravdovým blbem, nebo své blbství chytře hrál. Z jeho jména vznikl pojem „švejkovina“, což má být cosi jako vychytralé ulejváctví, předstírání hlouposti ku vlastnímu prospěchu či jakási připitomělá recese. To vše je důsledek zjednodušeného pohledu, povrchní znalosti díla a jeho častých dezinterpretací,“ vysvětlila dramaturgyně divadla Jana Kafková.

Kromě Jana Leflíka v roli Švejka uvidí diváci v inscenaci až na jednu výjimku samé muže: Radovana Krále v roli Nadporučíka Lukáše a hned v několika rolích Zdeňka Julinu, Radoslava Šopíka, Dušana Sitka, Rostislava Marka, Luďka Randára, Zdeňka Lambora, Pavla Vacka a Josefa Kollera. Tamara Komínková pak ztvární ženské postavy.


_

_

_

_

_

Více fotografií z představení Švejk si můžete prohlédnout tady.
foto: Marek Gerhard