- Rubrika53. MFF KV

Recenze: Můj přítel A. Bohužel moc všeho

1.7.2018

Ve fabrice se setkají dva už na první pohed nešťastní nováčci. Bývalý novinář Masuda a tichý nepřístupný a podivínský Suzuku, který ostatní téměř vyzývá, aby ho šikanovali. Masuda chce dávat na Suzuku pozor, on ho však odmítá.

Oba mladíci dostanou ubytování s výbušným Šimizu. Zprvu se nemají moc v lásce, ale postupně mezi oběma nováčky vznikne přátelství. To ale ani jeden netuší nic o temné minulosti toho druhého.

Starší taxikář veze novinářku na místo vraždy. I je něco trápí, stejně jako Mijoko, která se stále ohlíží, jeslti jí nikdo nepronásleduje. Ochranu najde o Suzukiho.

Japonské drama Můj přítel A Takahisa Zeze se drží kromě tématu přátelství hlavně viny a odpuštění. V Karlových Varech na 53. Mezinárodním filmovém festival měl evropskou premiéru.

Na plátně se střídají zdánlivě nesouvisející příběhy lidí, kteří si s sebou nesou nějaké trauma z minulosti. Dětský sériový vrah se dopustil sexuálních zločinů, opustil zřejmě úspěšné léčení se snaží začlenit do normální společnosti. Naivní dívka utíká před svým bývalým přítelem, který ji přivedl k natáčení filmů pro dospělé. Mladík se snaží vyrovnat se s tím, že nepomohl svému příteli, který spáchal sebevraždu. Otec platí odškodné rodině dítěte, které přejel jeho syn autem dítě. Kvůli jeho synovi byla  celá rodina rozeštvána. Viník nyní zakládá svou vlastní rodinu a jeho otec si myslí, že je to špatné a že nemánárok. Syn se snaží začít znovu a na vše zapomenout, ale nejde to. Žena pracující v nápravném ústavu pro mladistvé má zřejmě lepší vztah k jednomu z chovanců než ke své vlastní dceři. Ta to matce vyčítá. Musí však na potrat a jako nezletilá potřebuje matčin souhlas.

Problémem celého filmu je moc postav a moc příběhů. Než se v tom divák stačí vyznat, je snímek skoro u konce a nestíhá s nikým pořádně sympatizovat. Navíc sériového vraha, ústřední postavu, si bohužel prostě nejde oblíbit, i když pláče, tváří se mučednicky, zastává se slečen v nesnázích a pravděpodobně se napravil.

Pro přílišné množství příběhů, které je potřeba rozekrýt, je navíc snímek příliš dlouhý.