- RubrikaNEWS

(M)učení aneb jak správně studovat

29.5.2011

Už je to tady, období maturit, přijímacích zkoušek na vysoké či střední školy a také vylepšování známek. V každém případě si přejeme jediné – vše úspěšně zvládnout. Jaké jsou vychytávky na správné studování? Jak se v co nejmenším čase naučit co nejvíce látky? Čtěte dále.

Vyberte si vhodné místo!

Nejlepším místem je prázdná a především tichá místnost, kde budete mít na své studium naprostý klid. Někteří musí mít na svém stole pořádek, někomu vyhovuje chaos. V každém případě byste měli mít hodně světla a pokud možno čerstvý vzduch (takže si alespoň otevřete okno).

Čím více smyslů, tím účinnější učení.

Vzpomínáte si na první třídu, kdy učitelé opakovali pořád dokola – „učte se nahlas“? I to má svůj důvod. Vědci tvrdí, že čím více smyslů zapojíte do vašeho pilného studia, tím více si toho budete pamatovat. Takže se vraťte zpátky do svých dětských let a vemte si radu učitelů k srdci. Učivo si čtěte nahlas, abyste slyšeli, co říkáte. Text si přečtěte nejméně dvakrát a poté si z paměti zopakujte, co si z daného testu pamatujete.

Nejdřív práce, poté zábava!

Největší chybou v učení bývá špatné pořadí předmětů. Správně byste se měli nejdříve věnovat těžším předmětům a na závěr těm, které máte rádi. To nejlepší nakonec – tudíž si váš oblíbený předmět nechte jakoby za odměnu.

Přestávky mají svůj důvod.

„Dnes mám spoustu učení a za dvě hodiny chci jít ven. To zvládnu! Naučím se to co nejrychleji, najím se potom, hlavně abych to už měl/a za sebou!“ I toto je častá chyba. Mozek má určitou kapacitu a paradoxně i odpočinek k poctivému učení patří. Proto si dávejte menší přestávky. Zkuste časové limity jako jsou ve škole, 45 minut učení – 15 minut přestávka, uvidíte, že vám vědomosti hned půjdou do hlavy lépe. Přestávku využijte k pobytu na čerstvém vzduchu, nebo k smlsnutí něčeho dobrého.

Tipy & triky k zapamatování těžké látky.

Pokud vás daná látka opravdu nebaví a jste přesvědčeni o tom, že to do své hlavy nedostanete, udělejte si z toho zábavu. V literatuře si o daném spisovateli můžete najít nějaký „drb“, podle kterého si ho budete pamatovat. V matematice si můžete hrát s čísli a vyzkoušet si vypočítat příklad i bez vzorečku. Ve společensko-vědních předmětech bývá skoro vždy něco zajímavého, pokud vám něco takového učitel neřekl, najděte si to sami.

Sokrates: Existuje jen jedno dobro a to je vědění. Existuje jen jedno zlo a to je nevědomost.