- Rubrika

Moje nejoblíbenější hra: Osadníci…

3.11.2009

Osadníci z Katanu patří mezi mé nejoblíbenější hry. Když tak přemýšlím, byla vlastně první ?moderní hrou? (pominu-li Člověče nezlob se!), se kterou jsem se setkal, a kterou dodnes hraju velmi rád. Věřím, že i vám název něco říká.

Je to hra plná strategie, napětí a umění přesvědčit spoluhráče, že vy jste právě ty největší chudinky, kterým je potřeba vycházet vstříc a měnit a měnit drahocené suroviny, jichž se ostatním nedostává. Hlavní je na sebe neupozorňovat, jako že bych rád získal nejdelší cestu, nebo největší vojsko. Pak si o vítězství můžete nechat pouze zdát.

Ideální strategií (podle mých zkušeností) je solidní základ alespoň ve dvou městech, která vám sypou suroviny na expanzi. Pak se hodí i přístav, kde si měníte dle své libovůle suroviny, které nejvíce potřebujete. Důležitý je i samotný začátek hry ? obsazení čísel, která zaručeně budou kostkách padat. Je to nevyzpytatelné, sehrál jsem hry, kdy padaly šestky a osmičky, ale i hry, kdy hlavním číslem byla trojka a jedenáctka. Pamatuji si památnou hru při jedné kvalifikaci, kde u stolu z 31 hodů padla 24 x šestka!!! (teorie pravděpodobnosti byla asi na prázdninách….) a hra po patnácti minutách skončila. Bohužel jsem na ní nestál, a tak jsem stihl postavit ještě jednu vesnici a obzvláště hrdý jsem byl na investici do jedné cesty. Na závěr ? krásné 3 body, procenta v háji a defacto konec šancí na pěkné umístění.


Co tedy poradit? Doporučuji svoje oblíbené kostky, které zaručeně hážou, plyšový talisman přinášející štestí, u mužů ? zásadně se před důležitou hrou NEHOLIT!!! U žen platí přesný opak! Funguje i letmý pohled z okna na nejblíže stojící automobil a jeho SP-zetku, dělení součtu data narození třema a následné zaokrouhlení nahoru, a nebo prostě troška toho štěstí.

Když všechny mé rady dodržíte, může se vám stát, stejně jako mě, že vás vaše nezletilá ratolest nazve rodinným outsiderem! Radost ze hry mi to však nezkazí!

Autor: Josef Nováček

3. místo v soutěži serveru www.hry-hlavolamy.cz