- RubrikaHudba

Milan Valenta vydává andělské album, pokřtí ho Jaroslav Hutka

19.10.2011

Křídla anděla je už třetím albem, které vychází z textařské a hudební dílny Milana Valenty. 10 skladeb + 2 bonusovky  dávají dohromady pohodové album, jehož písničky vypráví o lidských pocitech. Ty ostatně prozrazují už názvy jednotlivých skladeb:  „Kytky a kříže u silnic“, „Velká voda“, „Zas ty deprese“ a další. Je nutné zmínit ještě 2 skladby, které se jako bonus  na toto album dostaly: písničky  „Taková malá revoluce“, „Tak už jsme tady“ , trefně popisují politickou situaci, která se v naší zemi od doby jejich vzniku /2010/ příliš nezměnila. Milana jsem se zeptali na pár otázek.

[question]Milane, toto je Vaše v pořadí třetí album. Řekněte, liší se nějak od těch minulých?[/question]

Myslím, že na ně logicky navazuje. Odlišné je trochu svojí koncepcí. V první písni Křídla anděla se anděl dostává z nebe mezi nás, pozemské lidi, aby nás pak v závěru zase opustil. Potom se řítí jedna písnička za druhou a vypráví příběhy o tomto bláznivém a zmateném světě, o nás samotných. V závěru jsou písně, které tak trochu ten proběhlý život bilancují a směřují k jeho přirozenému zakončení. Obal alba i fotografie v bookletu a celková grafická úprava se snaží tuto koncepci dodržet.

[question]Na minulých albech byl patrný folkrockový styl… Změnilo se něco od té doby?[/question]

Můj styl zůstává stejný, je to stále folkrock. Základem je rytmika bicích a basové kytary, propojená hudebním motivem s elektrickou a akustickou kytarou. Melodickými nástroji jsou housle, akordeon a samozřejmě zpěv. Tam, kde jsou použity housle se zvuk písniček trochu blíží jižanskému rocku, tam, kde vstupuje akordeon se dostáváme spíše do prostředí hospodské muziky.

[question]Jakým způsobem jste vybíral písničky?[/question]

Všechny písničky vychází z mých vlastních prožitků a dále z příběhů mých přátel, kamarádů a známých. Téměř nic tam není vymyšlené, jedná se jen o určitou uměleckou licenci, která ty příběhy propojuje a dotváří.

[question]Album obsahuje i dvě výrazně politicky motivované písničky. Můžete k nim něco dodat?[/question]

Jedná se o bonusové písničky Taková malá revoluce a Tak už jsme tady. Obě jsem natočil loni, v dubnu 2010, udělal k nim také videoklipy a vydal těsně před volbami jako singl pod názvem „Drahým politikům s láskou“. Písničky si vzala na svůj web iniciativa Defenestrace 2010 a zahrál jsem je také před volbami na květnovém koncertě na pražském výstavišti, který organizovalo občanské sdružení Vyměňte politiky. Písničky jsou nadčasové, klidně se dají hrát i dnes, nic moc se v chování politiků nezměnilo, proto má „láska“ k „drahým“ politikům přetrvává.

[question]Kde si mohou zájemci Vaše album koupit a kolik bude stát?[/question]

Album Křídla anděla je možné zakoupit přímo v internetovém obchodě nakladatelství Galén, které CD vydává, a to za 150 Kč. Takže dávám odkaz na webové stránky www.galen.cz  a věřím, že se posluchačům bude album líbit.

Deska s názvem „Křídla anděla“ si zajisté najde svou cestu k posluchačům, kteří mají rádi příjemné a  hloubavé  texty. Křest nového alba proběhne 10.11.2011 v Malostranské besedě, kmotrem desky se stal Jaroslav Hutka.