- Rubrika

Michael2007: Slovo jako inspirace hudby a výtvarného umění

25.8.2008

Od úterý 9. 9. 2008 bude probíhat v Thámově ulici č. 8, na tradičním místě konání Pražského bienále českého výtvarného umění a Czech designbloku, unikátní výstava poezie, obrazů, kreseb, koláží, oděvů, šperků a fotografií české umělecké avantgardy 3. milénia. Název Michael2007 nese podle knihy spisovatelky Sylvy Lauerové. „Její básně se staly inspirací všech účastníků tohoto projektu,“ říká fashion stylist a visual artist OLO, která stojí za kolážovou částí výstavy.

„Jde o jedinečné výtvarné reflexe poezie na umění,“ prozrazuje český oděvní designer Jakub Polanka působící v Paříži a spolupracující se světovými firmami jako je například Phillipe Starck, Hermes, Louis Vuiton nebo Tag Heuer.

Reflexi na šperky představí samotný autor první podoby Výročních cen Akademie designu Czech Grand Design 06 šperkař Zdeněk Vacek, který má za sebou prezentace například na výstavách DesignMai 07 – Berlín, iSaloni Milano 08 či Talent roku Designblok 05.

Fotograf Lukáš Horký, který upoutal českou veřejnost výstavami cyklů fotografií na provokující témata Mentální anorexie a bulimie – dvě hluboké propasti a Domov – z prostředí narkomanů a bezdomovců představí na Michaelovi2007 fotografickou část.

Nejednoho návštěvníka zaujme i Vladimír Houdek vycházející z graffiti, který byl na AVU přijat pouze s výučním listem a v současné době patří k nejvýraznějším talentům moderní české malby, či MARIE. Ta je známá jako První dáma pražského street artu, mistrně pracující s detailem v kresbě. Její účast na republikových výstavách street artu a graffiti je velmi žádaná, byla dokonce za Českou republiku pozvána na Mezinárodní street art festival NAMES Praha 2008.

Silent street art support projektu poskytuje Ondřej Opekar, talent, který byl v tomto roce přijat ke studiu na Škole intermediální tvorby AVU v Praze.

Vzhledem k unikátnosti a rozsahu tohoto původního českého autorského projektu je očekávána návštěva delegace ředitelů Českých center při Ministerstvu zahraničních věcí České republiky.

Výstava potrvá až do 5.10. 2008 a bude otevřena denně od 10.00 do18.00 hodin.