- Rubrika

Michael Jackson – Nejvyšší si povolal zpěváka na nebesa

26.6.2009

Michael Jackson zemřel. To byla zpráva, která obíhala světovým internetem v době, kdy ve Střední Evropě byla noc ze čtvrtka 25. na pátek 26. První zprávu o zpěvákově smrti zveřejnil americký internetový server Tmz.

V první chvíli ještě blikala naděje, že je to jen jedna z dalších mnoha fám, které se na zpěváka lepily nebo nějaká krutá PR akce, mající za cíl propagovat Jacksonovo nadcházející turné, které mělo odstartovat v polovině července. Jak přicházely na internet fdalší a další potvrzující zprávy, bylo čím dál víc jasné, že to bohužel není fáma ani reklama, ale pravda. Odešel jeden z nejvýznamnějších zpěváků a tanečníků druhé poloviny 20. století. Podobně jako Elvis zesnul předčasně.

Jako zpěvák začal vystupovat už jako dítě, kdy se stal nejmladším členem a posléze leaderem rodinné skupiny Jacksonových Jackson five.. Na rozdíl od mnoha dětských hvězd, které v dospělosti zapadnou a opustí svět show bussinesu nebo v něm neuspějí, Jackson na sobě tvrdě pracoval a v 80. letech se stal králem Pop- music. Do té doby spadá jeho vrcholné období. Každý zpěvák středního proudu se snažil Jacksona napodobovat a vyskytli se i umělci, kteří na napodobování Michaela Jacksona postavili kariéru. Proslulá byla jeho měsíční chůze – moonwalking. Tanečník zdánlivě kráčí vpřed, ve skutečnosti se však pohybuje dozadu.

Vrcholné období zpěvákovy kariéry skončilo v roce 1993, kdy byl obviněn ze sexuálního zneužívání dospívajícího mladíka. Toto obvinění se nikdy neprokázalo, znamenalo však obrovskou pohromu pro zpěváka. Nejen kvůli nákladům na odškodnění rodičům domnělé oběti, kteří si takto přišli na velice vysokou částku, kterou by jinak nevydělali za celý život, a na palmáre advokátům, kteří ho zastupovali, ale především Jacksonovi prudce klesli příjmy. Poněkud mu ubylo fanoušků, byť ti skalní zůstali a nadále věřili, že zpěvák by nikdy neublížil dítěti. Horší bylo, že se k němu začaly stavět rezervovaně nahrávací společnosti a producenti zadavatelé reklamy, tedy všichni ti, kdo ho předtím nosili na rukách jako zlatou slepici. Zpěvákovi se nikdy nepodařilo úplně očistit své jméno a při takovém obvinění to je konec konců prakticky nemožné. Zpěvák, zvyklý žít na vysoké noze ( a předtím si to mohl dovolit) se dostal do finančních problémů, musel prodat svůj milovaný ranč Neverland a řadu dalších věcí, které měl rád. Přesto se dostal do situace, kdy najednou nebyl schopen splácet řádně své dluhy. Zřejmě i stres se podepsal na jeho zdravotním stavu a předčasné smrti.

Jackson byl dvakrát ženatý. První jeho ženou byla Lisa Marie Presley, dcera Elvise Presleyho. Toto manželství však bylo krátké a zřejmě nebylo příliš harmonické. Druhou manželkou se stala zdravotní sestra Debbie Rowe, s níž měl 2 děti. Také toto manželství však bylo krátké. Zdá se, že s králem popu nebylo tak snadné žít. Cenou za jeho mimořádné schopnosti byl workoholismus a také do jisté míry nestandardní osobnost, která se u zpěváka vyvinula zřejmě v důsledku jeho dětství, kdy jeho otec vše v Michaelově životě podřizoval jeho budoucnosti profesionálního zpěváka. Malý Michael nežil jako normální dítě a možná právě to vedlo u něj k pocitu, že dětství vlastně ztratil, a následně k touze se do dětství vrátit. Velký Michael byl do značné míry velkým dítětem a s dětmi si rozuměl více než s dospělými. Měl mezi dětmi řadu kamarádů. To nakonec vedlo k podezřením a obviněním, které mu zlomily vaz.

Kolem Michaela Jacksona byla vždy obrovská spousta drbů. Některé nebyly zlé, naopak pomáhaly vlastně jeho kariéře tím, že ho udržovaly v povědomí lidí. Jiné byly kruté, zraňující a posléze ohrožující jeho kariéru.

Ne všechno však byly jen drby. To, že zpěvák skutečně prodělal několik plastik, je zřejmé, když porovnáme fotografie z jeho ranného mládí s pozdějšími. Informace o údajných vážných následcích těchto plastik však seriózně potvrzeny nebyly. Poněkud komplikovanější je to se zesvětlením jeho pleti. Tvrdilo se, že zpěvák si nechal pleť uměle zesvětlit. Ten to popíral a tvrdil, že tato změna pigmentace je důsledkem vzácného genetického onemocnění zvaného Vitiligo.

Zpěvák se snažil usilovně o navázání na bývalé úspěchy a o návrat na vrchol. V červenci měl odstartovat nové turné, o kterém předpokládal, že by mohlo odstartovat jeho comeback. Bohužel, osud tomu chtěl jinak a ještě před možným comebackem si Nejvyšší povolal zpěváka na nebesa.