- Rubrika

MFF Karlovy Vary přiveze vítěze z Berlinale, Locarna i Benátek, o filmech z Cannes právě jedná

2.6.2009

Karlovarský filmový festival i letos v sekcích Horizonty, Jiný pohled či Otevřené oči představí většinu vítězů významných světových festivalů. Horizonty jsou jednou z divácky nejoblíbenějších sekcí festivalu, a s ohledem na jejich programovou skladbu ani letošní rok pravděpodobně nebude výjimkou.

Například z únorového festivalu Berlinale se MFF Karlovy Vary podařilo zajistit prakticky kompletní sestavu vítězů. „Filmy z Berlinale máme hlavně díky pohotovosti, s níž jsme o ně žádali už během festivalu, aniž jsme v některých případech věděli, že dostanou ceny,“ vysvětluje umělecká ředitelka MFF Karlovy Vary Eva Zaoralová. Podle ní k získání kolekce filmů přispěly i dobré kontakty s firmami, které na ně mají mezinárodní distribuční práva.

Ve Varech tak bude k vidění například letošní nositel Zlatého medvěda, španělsko-peruánský film The Milk of Sorrow. Jeho hrdinkou je dívka Fausta zrozená ze znásilnění peruánské ženy během politických rozbrojů v 80. letech. Když její matka umírá, musí se Fausta vyrovnat s dávným rodinným traumatem. Dvaatřicetiletá peruánská režisérka filmu Claudia Llosa byla vůbec nejmladším režisérem, jaký kdy hlavní cenu v Berlíně získal.

Do Varů dorazí i dva filmy oceněné Velkou cenou poroty – německý Alle Anderen a uruquayský Gigante. Film Alle Anderen je intimním, vtipným i krutým portrétem mladého partnerského vztahu a jeho hledání vlastní identity. Na Berlinale získal kromě Velké ceny poroty také ocenění pro nejlepší herečku. Gigante vypráví o mladém hlídači ze supermarketu a jeho vášnivé posedlosti k mladé kolegyni Julii. Film na Berlinale skóroval také jako vítěz Ceny Alfréda Bauera. Tu spolu s Gigante získal i film Tatarak polského klasika Andrzeje Wajdy – i ten bude v Karlových Varech k vidění. Vypráví o ženě maloměstského doktora, která nudu zahání ve vztahu s mnohem mladším mužem, než ovšem jejich románek poznamená tragická událost. Wajda ve filmu zároveň sleduje skutečný životní příběh představitelky hlavní hrdinky a její stejně tragické ztráty.


Gigante


Vary představí i íránský film About Elly, za který na Berlinale převzal cenu pro nejlepšího režiséra Asghar Farhadi. Vypráví prostřednictvím příběhu navrátilce Ahmada o mladé íránské generaci, která se snaží prosadit v konzervativní zemi.
Ve Varech budou ale k vidění i další festivaloví vítězové. Z festivalu v Benátkách dorazí nositel Zlatého lva, americké drama Wrestler Darrena Aronofského, které bude také uvedeno v sekci Horizonty. Dva další významní vítězové jsou zařazeni do sekce Jiný pohled – z festivalu v Locarnu to je nositel Zlatého leoparda, mexický film Parque vía a z festivalu v Sundance vítěz světové soutěže, chilský film La Nana (uvedený v sekci Jiný pohled).


Parque vía

Filmy z právě proběhlého festivalu v Cannes, které MFF Karlovy Vary pravidelně zařazuje do sekce Otevřené oči, jsou stále ještě v jednání, organizátoři MFF Karlovy Vary ale slibují, že řada z nich jistě bude už ve Varech poprvé v Česku k vidění: „I o filmy uvedené v Cannes jsme žádali už před vyhlášením cen,“ říká umělecká ředitelka Eva Zaoralová. Programové oddělení MFF Karlovy Vary už je podle ní v jednání například se společnostmi, které zastupují filmy Bílá stuha Michaela Hanekeho a Prorok Jacquese Audiarda. „Jednáme i o dalších filmech nejen ze soutěže, ale i ze sekce Un Certain Regard, z Týdne mezinárodní kritiky nebo ze sekce Quinzaine des réalisateurs. Doufáme, že během týdne dostaneme odpovědi,“ dodává umělecká ředitelka.