- Rubrika46. MFF KV

MFF Karlovy Vary připomene legendární české filmy Trhák a Světáci

7.6.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary připomene dvě české filmové legendy a jejich tvůrce – zvláštním uvedením filmů Světáci a Trhák. Tyto dvě pocty zároveň pro letošní ročník nahradí udělení Křišťálového globu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii české osobnosti.

„Od roku 1994 oceňoval karlovarský festival významné české filmaře, jejichž tvorba přesáhla hranice domácí kinematografie a zanechala stopu ve světovém filmu. Vzhledem k tomu, že se v letošním roce sešlo několik výročí, která jsou úzce spjata s českým filmem, rozhodli jsme se neudělovat Křišťálový globus české osobnosti, ale vytvořit jakousi netradiční poctu české kinematografii,“ říká prezident MFF Karlovy Vary Jiří Bartoška.

Světáci – Pocta Jiřině Bohdalové, Jiřině Jiráskové a Ivě Janžurové

Hudební komedie Zdeňka Podskalského Světáci z roku 1969 patří neodmyslitelně ke zlatému fondu české veselohry. Příběh tří venkovských fasádníků, kteří chtějí poznat pražský noční život, nabízí i po letech herecký koncert hlavních představitelů. Zatím co mužská část ústřední šestice – Jiří Sovák, Jan Libíček a Vlastimil Brodský již sleduje osudy Světáků z hereckého nebe, hlavní ženské představitelky v letošním roce oslavily významná životní jubilea. Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková osmdesáté a Iva Janžurová sedmdesáté narozeniny.

Karlovarský festival chce připomenout mnohavrstevné herecké umění všech tří hvězd českého filmu a divadla právě jejich společným setkáním ve filmu Světáci.

Mimořádné uvedení nezapomenutelné veselohry se uskuteční 8. července 2011 od 17 hodin v Městském divadle a účast na něm přislíbily všechny tři herečky.

Světáci

Trhák – Pocta Ladislavu Smoljakovi

V loňském roce odešel Ladislav Smoljak, režisér, herec a nezaměnitelná osobnost české filmové a divadelní scény. Letos uplyne 30 let od vzniku hudební komedie Trhák, kterou podle námětu a scénáře Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka natočil Zdeněk Podskalský. Oba autoři si zároveň ve filmu zahráli úlohy režiséra a scenáristy.

Pro generace filmových diváků se Trhák stal kultovním titulem. Pro 46. ročník MFF Karlovy Vary bylo ale zvoleno naprosto netradiční uvedení, které propojuje filmovou projekci s živým provedením muzikálových čísel. Hudebního nastudování se ujali muzikanti z předních českých kapel pod supervizí Zdeňka Suchého.

Pro skupinu Wohnout je film Trhák láskou i obsesí. Cestou na koncerty ho v dodávce viděli dvěstěkrát. Na večírcích stokrát. Znají každé slovo, záběr, texty písní, melodie. Na požádání vychrlí během vteřiny jakýkoli detail. Nápad zahrát Trhák živě se zrodil opět v muzikantské dodávce: budeme promítat film, všechna hudební čísla zahrajeme živě, zpívat budou známí umělci z Prahy. „Waldu“, Milana Drobného, vodníka a chlapce si rozebrali hoši z Wohnoutu, part Jiřího Korna převzal Jan Křížek ze skupiny Blue Effect, zpívají i zpěváci muzikálů Dobře placená procházka a Jesus Christ Superstar, Juraje „nechbroukažít“ Kukuru ztělesnil režisér Jakub Kohák, Karla Štědrého herec Marek Taclík.

Živé uvedení Trháku – Pocty Ladislavu Smoljakovi proběhne 7. července 2011 od 22.30 v Městském divadle.