- RubrikaVZDĚLÁNÍ

Mezinárodní školní síť aces startuje novou projektovou soutěž

3.3.2011

„Budování mostů ve společnosti – staň se dobrovolníkem ve své komunitě!“

Aces – Akademie středoevropských škol – startuje pátý ročník soutěže mezinárodních školních partnerství. Vzhledem k právě probíhajícímu Evropskému roku dobrovolnictví je téma pro letošní rok: „Budování mostů ve společnosti – staň se dobrovolníkem ve své komunitě!“

Pomoc vrstevníků těm, kdo mají problémy s učením, pořádání koncertů v domech pro seniory, podpora mladých a starších lidí při zapojování se do společných projektů s cílem chránit životní prostřední nebo bojovat proti diskriminaci – to vše mohou být projekty, které se soutěže mohou zúčastnit. Jedním z cílů Evropského roku dobrovolnictví 2011 je zviditelnit občany, kteří se aktivně ve svém volném čase a bez nároku na odměnu zapojují do dobrovolnické činnosti: „Dobrovolníkem se může stát každý a vedle osobního uspokojení se může naučit novým věcem.“

Hledáme české školy!

Soutěže se účastní celkem 15 zemí a přihlásit se do ní mohou všechny školy z České republiky. Návrhy projektů je možné podávat do 30. dubna 2011. Nejlepší projekty vybere mezinárodní porota. Vítězové soutěže se zúčastní cyklu aces 2011/2012 a zároveň jim bude přidělen grant. Mimo jiné budou během projektu podporováni a budou pozváni na mezinárodní setkání. On-line vyhledávač, který pomůže najít školám „ideálního partnera“ dle jejich zájmů a požadavků, je dostupný na: www.aces.or.at. V rámci projektu budou školy společně s partnery realizovat společné nápady.

aces – Akademie středoevropských škol

Vzdělávací projekt pro školy „aces“ vznikl v roce 2006 a je financován Nadací ERSTE. Partnery projektu „aces“ jsou občanské sdružení VČELÍ DOM (Slovensko) a Interkulturelles Zentrum (Rakousko), které je koordinátorem projektu. Aces aktivně podporuje výměnu a spolupráci mezi státy střední a jihovýchodní Evropy. Iniciativa je ve všech zemích podpořena Ministerstvem školství. Do projektu aces se již zapojilo přibližně 16 000 studentů a 2 000 učitelů.

Téma projektové soutěže:

„Budování mostů ve společnosti – staň se dobrovolníkem ve své komunitě!“

Konečný termín podání přihlášek: 30. dubna 2011

Partnerské země: Albánie, Rakousko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Maďarsko, Kosovo, Makedonie, Moldávie, Černá Hora, Rumunsko, Srbsko, Slovenská republika a Slovinsko.

Podrobné informacie: www.aces.or.at