- RubrikaDivadlo

Menu některých pražských kaváren se už příští týden rozšíří o speciální chod – minimalistické představení

13.4.2012

Na netradiční a výlučný divadelní zážitek určený vždy pouze dvěma divákům, kteří se zároveň stanou jedinými herci představení, láká během celého příštího týdne do několika pražských kaváren britské experimentální divadelní uskupení Rotozaza. Herecké schopnosti aktérů projektu Etiquette však nejsou důležité. Stačí naslouchat režijním pokynům ze sluchátek a na mikro-scéně kavárenského stolku rozehrát s připravenými rekvizitami půlhodinové drama složené z fragmentů známých z divadelních her či z Godardova filmu Žít svůj život. Na pohled pouhá konverzace v kavárně, přesto velké životní drama odehrávající se nenápadně ve veřejném prostoru.

„Poslouchejte, reagujte, hrajte… jen sami pro sebe,“ zvou tvůrci Etiquette návštěvníky představení. Prostředí kavárny se sice stává jevištěm pro celé představení, jak ale dokazují dosavadní reakce v místech, kde se projekt realizoval, ostatní hosté si často ani ničeho neobvyklého nevšimnou a dál popíjejí svou kávu. „Pro diváky-účinkující však jde o zcela unikátní zážitek. Z pasivních návštěvníků divadelního představení se stávají aktivní účinkující a velmi přirozenou a nenásilnou formou na vlastní kůži zažívají divadelní proces. V tomto případě jsou to diváci, kdo určuje, jak hra bude probíhat a jaký to pro ně bude zážitek,“ vysvětluje Daniela Pařízková, výkonná ředitelka Pražského Quadriennale, na jehož pozvání soubor Rotozaza do Prahy přijíždí.

Představení bude uváděno od 16. do 22. dubna v kavárně Divadla Na zábradlí, Café Nona na Nové scéně, Kafe Komedie (Divadlo Komedie) a Café Imperial. Projekt je uměleckým programem mezinárodního symposia Dramaturgie autorského divadla: Sdílený prostor pořádaného Pražským Quadriennale. Podrobnější informace a projektu Etiquette a prodeji vstupenek jsou na www.pq.cz. Vstupenky jsou v prodeji v ceně 80 Kč za jednu vstupenku nebo 150 Kč pro dvojice. S ohledem na charakter projektu je počet vstupenek omezen. Hrát se bude v češtině, v případě zájmu je možné představení odehrát v angličtině, němčině, španělštině a dalších jazycích.

Etiquette sklízí nadšené ohlasy ze strany odborné kritiky i samotných diváků, kterým zcela mění představy o současném divadle. Například britský The Guardian představení zhodnotil slovy: „Hyperrealita… vytvořením zcela soukromého prostoru ve veřejném prostředí kavárny dochází k něčemu naprosto výjimečnému.“ Jedna z divaček představení v USA prohlásila: “byla to zkušenost, která mi zcela změnila představu o tom, co je divadlo…. Zkušenost, která se mnou zůstala léta.” Video z uvedení natočené deníkem New York Times je k dispozici zde. Autory české adaptace projektu Etiquette jsou režisér Ondřej David a herci Jiří Zeman, Daniela Voráčková, Gabriela Míčová a Jiří Štrébl.

Kolektiv Rotozaza v představení Etiquette i dalších svých projektech rozvíjí novou divadelní formu tzv. autoteatro, kdy dané dílo performují sami pro sebe samotní diváci. Rotozaza uvedla Etiquette od premiéry v roce 2007 na mnoha prestižních světových festivalech a akcích v Evropě i v dalších zemích jako jsou festival v Edinburghu či Under the Radar v New Yorku. Projekt, jehož autory jsou Ant Hampton a Silvia Mercuriali, byl celkem realizován již ve čtrnácti jazykových mutacích. Všechny jazykové verze jsou dostupné na všech místech, kde se Etiquette koná. Více informací o souboru Rotozaza je k dispozici na www.rotozaza.co.uk.