- RubrikaNEWS

Melasa místo ropy. Lush přichází s kampaní proti ropným pískům

8.6.2011

Britská značka LUSH připravuje rozsáhlou celoevropskou kampaň proti ropným pískům, jíž se bude účastnit i Česká republika.

Co jsou ropné písky?

Ropné písky jsou jeden z problémů nejvíce poškozujících životní prostředí. Málokdo je ovšem o něm informován. Na Zemi ubývá lehce dostupné ropy, takže ropné společnosti zaměřují svou pozornost na ropné písky v provincii Alberta v Kanadě. Kvůli získávání ropy z ropných písků jsou káceny prastaré lesy a země je vytěžena na kost. Získaný ropný písek je vařen s vodou, aby se ropa oddělila. Kontaminovaná voda je zpět vypouštěna do řek a jezer. Výsledkem je znečišťování vody, totální devastace krajiny a klimatické změny. Kanadské domorodé komunity žijící po proudu řeky od lokalit s ropnými písky jsou zasaženy nejvíce. Do vody se dostává rtuť a arzen, do vodních zdrojů prosakuje znečištěná voda. Lidé se bojí pít vodu nebo jíst ryby chycené v místních řekách a výskyt rakoviny v těchto oblastech extrémně narůstá. Komunity původních obyvatel severní Ameriky jsou uzurpovány ropnými společnostmi i kanadskou vládou.

Ropné písky jsou však globální problém. Extrakce ropných písků produkuje obrovské množství CO2. Změna klimatu se týká nás všech. Povodně, prudké bouře a abnormální sucha související s klimatickou změnou zabíjí zhruba 300 000 lidí za rok. Závislost na ropě tlačí společnosti a vlády ke stále extrémnějším krokům. Nyní se Kanada a ropné společnosti zajímají o Evropu jako o další velký trh. Import ropy získané velmi neekologickým způsobem z ropných písků se má zavést i do Evropy, pokud to nezastavíme.

Angažovanost značky Lush

Jako první na problematiku před lety upozornila zaměstnankyně kanadského LUSHe a kampaň, kterou tamní pobočky rozpoutaly, vzbudila mimořádný mediální i politický ohlas. Kampaně pak velmi úspěšně zorganizovaly i společnosti LUSH v USA a domovské Velké Británii. Protesty a kampaně organizují samozřejmě i místní komunity a také společnost Greenpeace. Nyní se angažuje i zbytek Evropy.

Na jeden červnový týden (13.-18.6.) změní Lush své obchody po celé Evropě na centra kampaně proti ropným pískům a bude o tomto problému informovat zákazníky a kolemjdoucí. Lush bude vybízet k podpisu petice pro Evropský parlament. Pracovníci obchodů LUSH se budou na protest polévat „ropou“ – melasou, která je jí konzistencí i barvou velmi podobná. Navíc bude v prodeji limitovaná edice sprchového gelu Sweet and Shower vyrobeného právě z melasy, z jehož prodeje bude celý výtěžek (bez DPH) věnován společnosti domorodých lidí podporující ochranu životního prostředí a bojující proti ropným pískům – Indigenous Enviromental Network.

V České republice se akce odehraje přesně ve 12:00 hodin ve středu 15. června v obchodě LUSH v pražském obchodním centru Palladium. Všichni zájemci o podporu projektu jsou srdečně vítáni.